Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAR NA VIKTORII

 • Etiuda szkolna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Gatunek:
  Etiuda dokumentalna
 • Barwny, 55 min

Gorąco przyjęty przez krytykę studencki film Leszka Dawida ukazuje problemy, przed którymi od lat staje wielu Polaków. Wyjeżdżają za granicę za chlebem, w poszukiwaniu swojej życiowej szansy, często nie znając języka i kompletnie nie zdając sobie sprawy, co ich czeka w kraju, który miał być ziemią obiecaną. Bohaterami filmu są dwaj niewykształceni młodzi ludzie z niewielkiego miasteczka niedaleko Opola, poszukujący pracy w Londynie. Ich zagraniczna przygoda rozpoczyna się na Victoria Coach Station, słynnym londyńskim dworcu autobusowym, pamiętającym lata 30. ubiegłego wieku, dokąd, zwłaszcza po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej i otwarciu granic, dojeżdżają polskie autokary wypełnione pełnymi nadziei rodakami. Leszek Dawid (rocznik 1971) pochodzi z Kluczborka. W czasie studiów na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (którą właśnie kończy) zrealizował jeszcze kilka etiud krótkometrażowych, a także wyreżyserował półgodzinny film fabularny "Moje miejsce". Na młodego twórcę i jego głośny już dokument spadł prawdziwy deszcz nagród, m.in: Grand Prix na XI Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych Mediaschool 2004, Srebrny Lajkonik na 44. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Złota Rybka podczas Ińskiego Lata Filmowego. Autor "Baru na Victorii" znalazł się również na liście osób, które w tym roku dostały oficjalną nominację do Paszportów "Polityki" w kategorii film. Piotr Filip i Marek Zdobyła pochodzą z rodzinnego miasteczka autora dokumentu. Obydwaj snują te same marzenia: mieć pieniądze, mieszkanie, samochód i dobrą rodzinę, może jeszcze jakiś mały własny biznes, żeby już o nic się nie martwić. W Kluczborku, gdzie panuje bezrobocie, bieda aż piszczy, nie widzą przyszłości dla siebie, nie mają żadnych szans na lepsze życie, jakąkolwiek odmianę losu. Dla nich wyjazd to jedyny sposób na rozwiązanie wszystkich problemów. Uwierzyli, że im się uda. Zwłaszcza bardziej przedsiębiorczy i przebojowy Piotr jest pewny swego. Planują wyjazd na zarobek do Londynu. Przez Internet i znajomych poszukują kontaktów, adresów pracodawców, dzwonią pod numery podane w ogłoszeniach. Już liczą ile można zarobić: trzy, cztery, pięć funtów na godzinę, ile to da w złotówkach za dzień, miesiąc. Z obliczeń wychodzi fortuna, dniówka za granicą równa się pół miesiąca pracy w Polsce. Zapłacą za wynajęcie mieszkania, jedzenie, część funtów przeznaczą na naukę angielskiego w jednej z licznie oferujących swoje usługi szkół językowych. Podróż autobusem trwa blisko 24 godziny. Przejście w Calais przez urząd imigracyjny odbywa się bez większych przeszkód. Kłopoty zaczynają się później. Przychodzi rozczarowanie, ogarniają wątpliwości, rezygnacja. Wszystkie oferty pracy są nieaktualne, poza tym trzeba mieć pozwolenia na pracę, a starzy znajomi nagle są bardzo zajęci. Mimo beznadziejnej sytuacji Piotrkowi wciąż się jeszcze marzy mały bar na Victorii, gdzie specjalnością będą polskie dania, np. bigosik. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Srebrny Smok
  "za puls i energię"; w konkursie międzynarodowym
 • 2004
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Srebrny Lajkonik
  w konkursie krajowym
 • 2004
  Ińsko (Ińskie Lato Filmowe)-Złota Rybka
  dla najlepszego fil;mu polskiego za "maksymalne zbliżenie się do swoich bohaterów oraz swobodę w opowiadaniu o trudnych problemach w pogodny sposób"
 • 2004
  Neubrandenburg (Dokument-Art)-Grand Prix
 • 2004
  Łódź (Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych "Mediaschool")-Grand Prix
 • 2004
  Katowice (w latach 2004-2005 Cieszyn) (Węgiel Student Film Festiwal)-I Nagroda
2023.01.18 01:28:55
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.