Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DUCH DREŻEWA

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 24 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Dreżewo to maleńka wieś w pobliżu Trzęsacza. Kiedyś był tu PGR, gospodarujący na ziemi po byłych właścicielach miejscowego pałacu. Ten pałac próbowali zagospodarować śląscy harcerze, w czym starał się pomóc Andrzej Gajda. Nic z tego nie wyszło, Gajda jednak nie wrócił na Śląsk. Pozostał w Dreżewie, a z nim żona Jolanta. W 1990 roku przez przypadek zawędrowała w te strony Małgorzata Łukaszewska. Urodziła się w Cieszynie, potem mieszkała w różnych miejscach i różnych krajach, by w końcu kupić dreżewski pałac. Od ośmiu lat usiłuje go odbudować. Film pokazuje tych troje, którzy wybrali Dreżewo na swoje miejsce na Ziemi, a w nim sposób na życie. Małgorzata Łukaszewska ściąga do Dreżewa artystów i turystów z całego świata. W swoim ciągle nie odbudowanym pałacu, z duchem pojawiającym się na wieży, organizuje plenery malarskie, wystawy, koncerty i przeróżne atrakcje, jak wycieczki do Gryfic kolejką wąskotorową, na którą - ku uciesze turystów - napadają konni rabusie. Ci turyści wywożą stąd piękne witraże i lampy autorstwa Andrzeja i Jolanty Gajdów, stanowiące dziś prawdziwą ozdobę wnętrz w Stanach Zjednoczonych i Europie, z Watykanem włącznie. Andrzej ponadto, dla odpoczynku, buduje stare instrumenty ludowe. Jolanta zaś sołtysuje wsi. Jej mieszkańcy wprawdzie trochę zawiedli się w swych nadziejach na pracę w pałacu, lecz odmienili swe obejścia i otoczenie domów - za sprawą ducha czasu i duchowych walorów tego, co w Dreżewie robią przybysze, którzy zresztą zdążyli już wrosnąć w to miejsce uznając je za swą małą ojczyznę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:59:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych