Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TERAZ UJAWNIAM PODŁOGĘ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 24 min

Cienka niebieska linia obiega sale warszawskiej "Zachęty" na wysokości około metra nad podłogą. Przecina ściany, drzwi, meble, obrazy, zastawki, fragmenty instalacji. Czy to jest sztuka? Nie wiem - odpowiada bohater filmu. Wiem za to na pewno, że to taśma samoprzylepna, skocz bleu, szerokości dziewiętnastu milimetrów, długości niewiadomej... Edward Krasiński urodził się w 1925 roku w Łucku na Wołyniu. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, współzakładał Galerię Foksal w Warszawie. Od 1968 roku "znakiem rozpoznawczym" jego twórczych działań jest niebieski pasek, którym okleił witryny i fasady kilkunastu galerii na Rive Gauche w Paryżu. "Kiedyś przed laty, gdy zaniemogłem - opowiada artysta - zostałem skierowany przez lekarza do sanatorium dla nerwowo chorych w Komorowie. Ordynator, bardzo miły pan, wziął mnie na spytki. - Pan jest artystą, więc co pan robi? - Na wszystkim naklejam niebieski pasek! I odtąd już zostałem zupełnym wariatem". Krasiński łaczy tradycję konstruktywiczną z dadaistycznym żartem. Odżegnuje się od konceptualizmu: "To, co robię, jest jak najbardziej realne, aż do obrzydzenia!". Niebieski pasek "ujawnia" ścianę - broń Boże nie buduje jej i nie tworzy, ale właśnie ujawnia, demaskuje realność "nie dostrzeganego" muru. Kamera autorów filmu rejestruje działania twórcze Krasińskiego podczas organizowania jego wystawy w warszawskiej "Zachęcie". Artysta nie poprzestaje na demaskacji ścian - ujawnia także podłogę. Nobilituje ją jako dzieło sztuki stawiając na parkiecie podłogowe klepki. Zastanawia się nad metodą ujawnienia sufitu. Choć w sztuce liczy się intencja, nie koncepcja, już wie, jak to zrobić. Świadom możliwości warsztatu powiada z właściwą sobie skromnością, że "nie jest się artystą, ale czasem można otrzeć się o sztukę". (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:59:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency