Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POŁUDNIOWE KURYLE - WYSPA ZAPOMNIANYCH

  • Tytuł alternatywny: SÜDKURILEN - DIE INSELN DER VERGESSENEN

w TAJEMNICE ROSJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny. 54 min.

Ostatnim miejscem na ziemi gdzie zimna wojna jeszcze się nie skończyła są cztery rosyjskie wyspy leżące na północ od japońskiej wyspy Hokkaido. Wyspy Kurylskie. To właśnie z powodu Wysp Kurylskich do dziś nie podpisany jest traktat pokojowy Rosji z Japonią. Kuryle to temat od którego politycy rosyjscy mają nieustanny ból głowy. Niektórzy, jak na przykład były minister spraw zagranicznych Kozyriew twierdzą otwarcie że prawnie należą się one Japończykom. Inni, jak nacjonalista Żyrynowski czy komunista Lebied uważają pomysł oddania wysp Japonii za narodową hańbę. Premier Czernomyrdin nie używa tak mocnych słów ale też jednoznacznie stwierdza: "Nie tęsknimy za nie swoimi terytoriami, ale nigdy nie oddamy tego co należy do nas"..... Prezydent Jelcyn skłonny był trzy lata temu doprowadzić do podpisania traktatu pokojowego i oddania wysp za cenę kredytów japońskich ale szybko wycofał się z tego kursu i odwołał wcześniej zapowiedzianą wizytę oficjalną w Japonii pod wpływem "narastającej w Rosji opozycji przeciwko zwróceniu Kuryli". Sprawa wydaje się nie mieć końca. Ma to poważne następstwa dla obu krajów - sąsiadów, których stosunku gospodarcze nie mogą się normalnie rozwijać. Kuryle dziś to przygnębiający widok. Może i dobrze że tak oddalone i niedostępne, że zimą skryte pod śniegiem a latem w pyle i wulkanicznych mgłach. W ten sposób świat nie widzi straszliwej dewastacji tego regionu które staje się powoli śmietniskiem Rosyjskiej floty morskiej. Sytuację komplikuje fakt, że rdzenni mieszkańcy kurylskich wysp za nic nie chcą słyszeć o oddaniu ich w ręce Japonii. Powstał nawet Komitet Obrony Kuryli który przygotował już duży arsenał broni na wypadek gdyby Japończycy siłą chcieli tam wkroczyć. Ba, komitet oświadcza, że będzie bronił wysp nawet gdyby Moskwa sprzedała je Japończykom. Załoga kutra "Kryłow" sympatyzuje z tymi nastrojami. Czyszczą i oliwią maszyny swojego statku i wymyślają diabelskie sztuczki aby zwiększyć ich moc i dogonić Japończyków. A poza tym są to normalni młodzi Rosjanie którzy marzą o dziewczynach, Mercedesach, rodzinach, bogactwie i wielkim świecie który się przed nimi otwiera. Ulubioną zabawą marynarzy z "Kryłowa" jest "suche polowanie"- ściganie japońskich kutrów z oczyma przy celownikach armat, granatników i karabinów maszynowych. W magazynkach tej broni jest ostra amunicja. Jeśli emocje zawiodą - zaczną strzelać a to może doprowadzić do nieobliczalnych w skutkach konsekwencji. I to nie tylko dla tych kilku skrytych we mgłach wulkanicznych wysepkach pomiędzy Morzem Ochockim i Pacyfikiem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego