Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KIESZONKOWCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 40 min

Dokument pokazujący kulisy światka drobnych złodziei i "grubych ryb". Film realizowany po części ukrytą kamerą, po części za zgodą samych bohaterów, ogląda się jak intrygującą fabułę. Ilość zamieszczonych szczegółów - tych czysto informacyjnych i tych niezwykle barwnych - pokazujących koloryt przestępczego życia, prowokuje do zastanowienia się nad mechanizmem jego funkcjonowania. "Głód jest gorszy od lęku" - tłumaczy jeden z początkujących w tym "fachu". Ale oprócz materialnych pobudek - (mistrzowie wyciągają od 5-10 tys. USD miesięcznie!), bycie złodziejem okazuje się nader atrakcyjnym sposobem na życie. Na pytanie czemu kradniesz jeden ze złodziei odpowiada: "Bo chcę żyć pełną piersią. Nie wstawać do pracy o 4. rano jak moja matka". Zorganizowanie środowiska przestępczego budzi szczery podziw, wręcz zazdrość. Mamy okazję obejrzeć także "przyuczanie do zawodu" poznajemy m.in. znaczenie słów "krawiec" (ten, który kradnie) i "tycer" (ten, który zdobycz "odbija"). Słuchamy instrukcji dotyczących umiejętnego znikania "po pracy", rozpoznawania łatwych do obrobienia klientów. Na tle złodziejskich "sukcesów" blado wypadają poczynania policji, która nawet gdy złapie przestępców na gorącym uczynku, niewiele może. Polskie prawo karne zabrania bowiem zatrzymania przestępcy, jeśli kwota kradzieży nie przekracza... 250 zł. W praktyce oznacza to bezkarność. Zwłaszcza, że jak zapewnia po królewsku żyjący wybitny przedstawiciel złodziejskiego fachu: "adwokatów mamy najlepszych w kraju". Do kupienia są wszyscy, a średnie "koszty" obrobienia jednej dworcowej zmiany wynoszą ok. 300 USD. Sekret polega na rozeznaniu, którzy przedstawiciele prawa zechcą z naszymi bohaterami "współpracować". Winni przestępstw nie muszą jednak martwić się tymi, którzy współpracy odmówią - na rozpatrzenie czeka bowiem w kolejce rocznie średnio ok. 15 tys. spraw. Zwykle trafiają na wokandę po upływie... 3 lat. Do tej pory każdy szanujący się złodziej zdąży już "zapracować" na dobrego adwokata. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:00:04
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor