Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LOT KULI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Barwny, 24 min

"Lot kuli" w reż. Jerzego Ridana powraca do wydarzeń w kopalni Wujek, do dramatycznej śmierci śląskich górników. Ale nie czyni tego w tradycyjny sposób, porażając dydaktycznym komentarzem zbrodni. Swój film zaczyna Ridan od zaznajomienia widza z.. nabojami, różniącymi się wielkością, budową, wyglądem, mocą rażenia, itp. Od naboi przechodzi do ich "oprawy" czyli pistoletów, karabinów maszynowych, by znawców tematów zmusić do wygłoszenia definicji "Skuteczna broń to taka, która zabija". Kolejne rodzaje broni, jakie oglądamy na ekranie udoskonalane są z zapałem równym sile ich rażenia. O wydarzeniach w kopalni Wujek opowiadają świadkowie zdarzeń, lekarze udzielający pomocy rannym górnikom. Jedno nie ulega wątpliwości: wbrew powszechnie głoszonym przez autorów stanu wojennego opiniom: w kopalni Wujek strzelano po to, by zabić. Strzelano z karabinów maszynowych ogromnej mocy. Strzelano z bliska - najczęściej trafiając ofiary w samą czaszkę. Nikt nie wie też czemu "strzały oddawane w powietrze" zabijały. Skuteczność pocisków jest niemalże 100 - procentowa. Ridan zrobił film o świadomym, zaplanowanym zabijaniu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Mediolan (Festiwal "Ecce Homo")-I Nagroda
 • 2001
  Zamość (FF Dokumentalnych Polskiego Czynu Niepodległościowego "Skrzydła")-II Nagroda
2017.02.11 03:00:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl