Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GERHART HAUPTMAN 1945-1946

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 27 min

Niemiecki pisarz Gerhart Hauptman - laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku - ostatnie dwa lata życia (1945-1946) spędził w Polsce, posiadając "list żelazny" Rządu RP, na mocy którego pozostawał pod opieką polskich władz. Na ziemiach, gdzie ciągle pamiętano bestialstwa hitlerowców, opieka nad niemieckim pisarzem - który wprawdzie nie był nazistą, ale nie należał też do kręgu antyfaszystów - wywołała wówczas wiele kontrowersji. Hauptman urodził się w 1862 roku w Szczawnie-Zdroju. W 1889 roku zadebiutował jako autor sztuki "Przed wschodem słońca". Przed II wojną światową mieszkał w Agnetendorf koło Hirschbergu, czyli w Jagniątkowie koło Jeleniej Góry. Po wojnie pozostał w swoim domu w Polsce, który na mocy specjalnego dokumentu pozostawał pod opieką Ministerstwa Kultury i Sztuki i nie podlegał kwaterunkowi. W filmie po raz pierwszy wykorzystano dokumenty świadczące o opiece Polaków nad Hauptmanem, a także archiwalną wypowiedź profesora Stanisława Lorenza, oraz rozmowę z dr Tamarą Straszakową, której mąż Zdzisław Straszak osobiście opiekował się sędziwym pisarzem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.11.22 00:18:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego