Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...ALBO ŚMIERĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 47 '

Po ogłoszeniu przez Czeczenię 9 XI 1991 roku niepodległości, Rosja zaczęła przygotowywać się do interwencji i praktycznie odcięła republikę od świata. Aby zwrócić uwagę przywódców innych państw na to wydarzenie, dowódca Czeczenów, Szamil Basajew, porwał samolot z Mineralnych Wód do Turcji. W noc sylwestrowąz 1994 na 1995 rok Rosjanie przystąpili do szturmu stolicy Czeczenii i po 60 dniach ciężkich walk Grozny przestał istnieć. W maju 1995 roku samoloty rosyjskie zbombardowały Wedeno, rodzinne miasto Basajewa. Bomba trafiła w jego dom, zabijając 11 członkówrodziny. 13 czerwca bojownicy czeczeńscy pod wodzą Basajewa zaatakowali rosyjskie miasto Budionnowsk, biorąc do niewoli ponad 3,5 tysiąca zakładników. W zamian za ich uwolnienie Basajew zażądał zakończenia wojny w Czeczenii oraz wycofania wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium republiki. Film opowiada o genezie aktu terrorystycznego i stawia pytanie o granice prawa do samoobrony i zemsty oraz granicę między dobremi złem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:00:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski