Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPOTKANIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 25 '

W czasie wojny walczył na Zachodzie, a później - jak wielu wówczas Polaków - znalazł się w Edynburgu. Ukończył tam studia medyczne. Powrócił do kraju. Poświęcił się psychiatrii i zdobył w tej dziedzinie światową sławę. Był postacią niezwykłą, charyzmatyczną. Wprowadził do terapii wiele nowatorskich metod, a jednocześnie walczył, zwłaszcza w swych książkach, o zmianę stosunku do chorych psychicznie, izolowanych całymi miesiącami, wyrzucanych z pracy, odsuwanych na margines życia. Do myśli, które zawarł w swych publikacjach, ciągle odwołuje się wielu współczesnych humanistów i filozofów. Profesor Antoni Kępiński był lekarzem wyjątkowym. Brał na siebie całkowitą odpowiedzialność za pacjenta, która nie kończyła się z chwilą opuszczenia przez niego kliniki. Nierzadko swych podopiecznych odwiedzał w domach. Bywało, że ktoś wypisany ze szpitala bez środków do życia, w kieszeni kurtki znajdował pieniądze wsunięte tam przez profesora. Wswoim skromnym mieszkaniu w kamienicy przy ul. Limanowskiego w Krakowie prowadził prywatną praktykę i jeśli widział, że zgłaszający się do niego chory jest biedny, nie brał pieniędzy za wizytę. Sąsiadom udzielał porad bezinteresownie. Będąc lekarzem, był przede wszystkim człowiekiem i w chorych widział przede wszystkim ludzi. Dostrzegał, że jakże często przyczyną ich cierpień - zwłaszcza tych szczególnie wrażliwych - jest ponura rzeczywistość, która niszczyła ich, bo nie mogli jej ani zaakceptować, ani zmienić.Taką sylwetkę profesora przedstawiają w filmie ludzie, którzy go niegdyś znali, którym pomógł, gdy byli w potrzebie, którzy znaleźli u niego ratunek przed chorobą psychiczną: Elżbieta Leśniak, Andrzej Łukaszewski, Teresa Reguła, Marek Skwarnicki, jeden z sąsiadów. Ich wypowiedzi przeplatają sceny kręcone w Ośrodku Leczenia i Rehabilitacji Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:00:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego