Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZABIEG

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 41 min

Bardzo chciał być ginekologiem położnikiem, pomagać kobietom w rodzeniu dzieci, dzielić ich radość. Po skończeniu studiów trafił do szpitala i był przekonany, że zyskał wyśmienitą szansę zrealizowania młodzieńczych planów. Na początku pracy powierzono mu jednak wykonywanie zabiegów aborcyjnych. Wykonał około tysiąca. Z każdym kolejnym zabiegiem było mu coraz trudniej żyć i godzić w sobie trzy role: lekarza, kata i ojca. Gdy pierwszy raz zaszła w ciążę, była bardzo młoda. Usunęła ją. Wkrótce okazało się, że znów spodziewa się dziecka. Jej partner był tym faktem uszczęśliwiony. Pobrali się. Urodziła córkę, lecz nie potrafiła nawiązać emocjonalnego kontaktu z dzieckiem. Na relacjach między nią a dziewczynką ciążył cień tamtego zabiegu. Kiedy potem przyszedł na świat syn, było już lepiej. Rodzinne szczęście zburzyła jednak kolejna ciąża i decyzja męża, by ją przerwać. A potem, niestety, jeszcze raz, i jeszcze. Nie mogła z tym żyć. Pomogła jej terapia. Wyobraziła sobie nie narodzone dzieci, nadała im imiona i znalazła groby, na których składa kwiaty. Znów nawiązała nić porozumienie z mężem, córką i synem. To wyznania Bolesława Piecha, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala w Rybniku, i pielęgniarki Grażyny Chmiel - głównych bohaterów tego filmu pokazującego wielostronne skutki aborcji: niszczycielskie dla sfery emocjonalnej i psychiki człowieka, jego związków rodzinnych i stosunku do innych. O cieniach, jakie na ich życie rzuciły zabiegi przerwania ciąży, oprócz tych dwojga mówią też: nauczyciel Józef Chmiel, terapeuta Piotr Kapinus, psycholog Wiesław Tarantowicz i pielęgniarz Piotr Uthke. Film powstał dzięki pomocy m.in. prof. Filipa Neya, dyrektora Międzynarodowego Instytutu Terapii i Badań Strat Związanych z Ciążą i Przemocą wobec Dziecka oraz Andrzeja Winklera, prezesa Oddziału Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa w Katowicach i Rybniku i twórcy Ośrodka Terapeutycznego dla Ludzi Dotkniętych Aborcją. Dokument otrzymał Nagrodę Specjalną Pełnomocnika Rządu do spraw Rodziny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski