Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STEMPEL

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 26 min

Bohater filmu, mieszkaniec Sao Paulo, jest człowiekiem sławnym i bogatym. Na festiwalach w Cannes i Wenecji zdobył w kategorii filmu reklamowego ponad 25 nagród. Jego talent w tej dziedzinie uhonorowali także Amerykanie. Nazwisko Andrzeja Bukowińskiego jest więc w świecie dobrze znane, w Polsce - którą darzy ogromną miłością - nie słyszał o nim prawie nikt, może poza wąskim gronem "reklamiarzy". Z Polski wyjechał jako dziecko pod koniec 1946 roku, ukryty wraz z matką i siostrą w pociągu towarowym. Był to jedyny sposób, by wydostać się na Zachód, a potem do Anglii, gdzie przebywał ojciec, pilot RAF. Andrzej dopiero wówczas go poznał, urodził się bowiem w marcu 1940 roku, ojciec zaś 31 sierpnia 1939 roku wyleciał do Francji i tam zastał go wybuch wojny, odcinając drogę powrotną do ojczyzny i brzemiennej żony. Na początku lat 50. rodzina Bukowińskich opuściła Wielką Brytanię i przeniosła się do Argentyny. Tam Andrzej skończył szkołę średnią i zaczął studiować architekturę. W 1961 roku przerwał jednak studia, pociagnęła go bowiem reklama, dopiero rozwijająca się w tym kraju. Miał wówczas 21 lat, sporo pomysłów i - pasję. Dość szybko zaczął odnosić sukcesy. Po pewnym czasie przeniósł się do Brazylii, gdzie przemysł reklamowy dawał większe możliwości, i tam dopiero dał się w pełni poznać. Jest dziś bardzo cenionym, naczęściej nagradzanym, słowem - najlepszym brazyliskim twórcą reklamówek. Przez wszystkie lata na emigracji myślał o Polsce. Przyjechał do ojczyzny w 1989 roku, półtora miesiąca po obradach Okrągłego Stołu. Prawie nie mówił po polsku, całymi latami bowiem rzadko miewał okazję, by to robić. Po kilku dniach ze zdumieniem odkrył, że znajomość języka dzieciństwa wróciła. Przyjechał z paszportem argentyńskim, lecz kiedy znów znalazł się w domu, natychmiast wystąpił do konsulatu o polski paszport, którego nigdy nie miał.Dostał go i odtąd podróżuje tylko z nim, dumny - jak podkreśla - ze swego pochodzenia. Kiedy spogląda w siebie, kiedy spotyka rozsianych po świecie Polonusów, dochodzi do wniosku, że polskość jest jak stempel, i to bardzo mocno odciśnięty. W filmie Andrzej Bukowiński opowiada o swoich losach, rodzinie, pracy i stosunku do Polski, goszcząc ekipę w swym pięknym domu zbudowanym na obrzeżach Sţo Paulo. W opowieść tę wplatają się, doskonale ją uzupełniając, filmy reklamowe jego autorstwa oraz zdjęcia z planu, na którym kręcił jeden z nich. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman