Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FERDYNAND GOETEL

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 44 min

Zaznał sławy i goryczy całkowitego zapomnienia. Literacką karierę zaczął od wydania w 1924 roku książki "Przez płonący Wschód", w której zawarł swoje pięcioletnie doświadczenia z niewoli w Turkiestanie. Kolejne publikacje - jak np. "Z dnia na dzień" - potwierdziły jego oryginalny talent literacki. Ferdynand Goetel zostaje prezesem Pen Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich, a także członkiem Polskiej Akademii Literatury. Jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków i przenoszone na ekran filmowy. W 1939 roku Ferdynand Goetel bulwersuje opinię publiczną książką "Pod znakiem faszyzmu". Po wybuchu wojny nadal wypełnia zadania prezesa Pen Clubu, organizuje pomoc dla pisarzy, wydaje podziemne pismo "Nurt". W kwietniu 1943 roku za wiedzą Komendy Głównej AK jedzie na zaproszenie Niemców do Katynia, gdzie odkryto groby zamordowanych tam polskich oficerów. Właśnie w związku z tym wyjazdem, po wkroczeniu Rosjan do Polski komunistyczny wymiar sprawiedliwości rozsyła za Goetlem listy gończe. Pisarza oskarża się o kolaborację. Ten ukrywa się w jednym z krakowskich klasztorów, a następnie ucieka do Anglii. W Londynie współpracuje z "Wiadomościami", a także z paryską "Kulturą". Umiera w 1960 roku. Po ucieczce Goetla, w PRL zapada o nim głuche milczenie. Nie tylko nie wznawia się jego książek, co oczywiste, ale jego nazwisko znika z podręczników i antologii. Rodzinę pisarza natomiast poddaje się inwigilacji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor