Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPOMNIANA ARMIA

w TAJEMNICE ROSJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny. 44 min.

Na północnowschodnich krańcach Rosji, w Czukotce, zaledwie kilkanaście kilometrów od brzegów amerykańskiej Alaski, 250 dział i czołgów starego typu ciągle czeka na atak prawdopodobnego przeciwnika. Należą do 99 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Dalekowschodniego Okręgu Wojskowego, powołanej kiedyś do ochrony baz rakietowych i lotnisk dalekiego zasięgu. Taka baza, w której przechowywano bomby atomowe i głowice bojowe do rakiet strategicznych, oraz lotnisko dla myśliwców bombardujących znajdowały się w rejonie miasteczka Gudym. Bazy już nie ma. 99 Dywizja, przez 9 miesięcy roku całkowicie tonąc w śniegu, ciągle jej strzeże zupełnie zapomniana przez moskiewską centralę. Film pokazuje, że zapomniany jest również cały ten niegdyś strategiczny region. Moskwa w 1992 roku przestała subwencjonować całą północną część Syberii. Wówczas rozwinęła skrzydła miejscowa mafia. Gubernator Czukotki jest jednak zadowolony z takiego obrotu sprawy. Stał się "ojcem chrzestnym", niemal właścicielem terenów, którymi zarządza. Wspólnie z oficerami zapomnianych przez centralne władze jednostek wojskowych wykorzystuje kolejne roczniki ciągle tam powoływanych rekrutów. Młodzi żołnierze stanowią świetną, bo bezpłatną siłę roboczą. Wydobywają uran i złoto, demontują urządzenia wojskowe, które ich przełożeni sprzedają potem na czarnym rynku, budują oficerskie domy i dacze.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego