Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAPIESKA AKADEMIA NAUK SPOŁECZNYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 30 '

Przepiękna kolumnada, jakby bierze w ramiona plac św. Piotra, by zagarnąć znajdujących się na nim ludzi do wnętrza potężnej bazyliki zwieńczonej charakterystyczną kopułą. Wielonarodowy tłum wiernych i turystów, gwar wszystkich języków świata, nieustanny szum samochodów i przeróżne odgłosy tętniącego życiem Rzymu.Taki obraz zna niemal każdy. Wystarczy jednak wejść w obręb murów, za którymi rozciąga się obszar państwa watykańskiego, by znaleźć się w oazie ciszy i skupienia ogrodów, od połowy XVI wieku miejscu odpoczynku i refleksji papieży.Tam, gdzie w średniowieczu znajdował się ogród botaniczno- leczniczy, stoi Cassina Pio - Domek Piusa IV, wzniesiony na jego życzenie w połowie XVI wieku. Potem kolejni papieże przebudowywali willę, zmieniali jej otoczenie tak, że dziś stanowi ona niezwykły zabytek sztuki nie tylko renesansowej. Przez kilka wieków budynek ten, zgodnie z pierwotnym przeznaczniem, służył wypoczynkowi. Dopiero Pius XI umieścił w nim Papieską Akademię Nauk, którą powołał w 1936 roku, by animowała pracę naukowców z całego świata w dyscyplinach matematycznych i przyrodniczych. W 1994 roku w murach Domku Piusa IV znalazła się Papieska Akademia Nauk Społecznych, powołana przez Jana Pawła II listem apostolskim "Motu Proprio" z zamiarem promowania studiów i postępu w dziedzinie nauk społecznych, ekonomicznych, politycznych i prawniczych. Autor filmu prowadzi widza z placu św. Piotra, przez wnętrze bazyliki, za watykańskie mury, aż do Cassina Pio, by opowiedzieć o historii budowli, a następnie o mieszczącej się w niej instytucji. O organizacji, jej działaniu i celach akademii mówią jej trzej członkowie: prezes, a zarazem rektor Sorbony Andre Malinvaud, prof. Hanna Suchocka i prof. Jerzy Zubrzycki, polski socjolog wykładający na Uniwersytecie w Canberze. Ich wypowiedzi przeplatają zdjęcia z obrad i dorocznych spotkań członków papieskiej akademii. Wśród członków tej instytucji są nobliści, ekonomiści, socjologowie, prawnicy i finansiści - ludzie różnych zawodów i przekonań. Przekazywane papieżowi wyniki ich prac mają służyć rozwojowi doktryny społecznej Kościoła. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor