Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GENIUSZ I JA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • 20'

Jest malutki, od zawsze - a skończył już pięćdziesiąt lat - przykuty do wózka i uzależniony od pomocy innych. Dawno temu zrozumiał, że w niesprawnym ciele ma bardzo sprawny umysł i to on jest jego przepustką do normalego życia. Pochłania wiedzę, czyta literaturę i czasopisma, pisze i publikuje wiersze. Lecz tak naprawdę wszystko to nie jest nawet namiastką normalnego życia. Tadeusz Geniusz po prostu bytuje w jednym z domów opieki społecznej, wiecznie zamknięty w czterech ścianach swojego pokoju. Marek jest wysoki. Ma dwadzieścia cztery lata, skudlone włosy na głowie, kolczyki w uszach, glany na nogach i czarną skórzaną kurtkę. Takie barwy ochronne, jak kameleon, przybrał przed laty, by upodobnić się do większości rówieśników i pod tym kostiumem ukryć swoją wrażliwość, delikatność, umiłowanie poezji, teatru i sztuk pięknych. Ci dwaj mężczyźni poznali się przypadkiem dziesięć lat temu. Mimo tak wielu dzielących ich różnic, zaprzyjaźnili się. Przyjaźń ta była poddawana licznym próbom, ale rozwijała się z czasem, krzepła, dojrzewała. Trwa. Przed laty Marek zaryzykował, wyciągnął Tadeusza z murów domu opieki i zabrał go w świat: tam, gdzie zieleń, ptaki, wiatr i ludzie - na powietrze, słońce, nad wodę. Odtąd raz w roku przyjaciele spędzają wspólne wakacje, a wyprawy wydłużają się i stają się coraz bardziej zwariowane. Ta filmowa opowieść o pięknie męskiej przyjaźni, nie zawsze pięknie ocenianej przez patrzących z boku, jest zarazem relacją z jednego z takich wakacyjnych wypadów, na które obaj bohaterowie miesiącami czekają z niecierpliwością. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl