Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IKAR

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 38 min

Portret Bogdana Kulki - "ostatniego wolnego glajciarza". Jednej z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych postaci w środowisku polskich paralotniarzy, zdobywcy II miejsca w Coupe Icare '97 - największego sukcesu polskiego paralotniarstwa, potępianego jednocześnie za straceńcze loty we mgle, w nocy. Autora subtelnych artykułów w "Przeglądzie Lotniczym" i obscenicznych lalek. Pracowitego fotografa i roztargnonego ojca dwóch synów, który nie zdążył wziąć ślubu z ich matką. Nie zdążył, bo zginął, jak Ikar zafascynowany szaleńczą spiralą, której nie przerwał tuż nad ziemią. Zaśmiecone podziemia dworca kolejowego w Katowicach. Tu, na peronie czwartym, działał nieźle prosperujący zakład fotograficzny Bogdana Kulki. Właściciel wstawał o czwartej rano i jechał do pracy. Później dołączała do niego wieloletnia towarzyszka życia, Balbina. Do wieczora robili i wywoływali zdjęcia, a potem z kartonami pełnymi odbitek wracali do domu, żeby je poprzycinać. O dziesiątej Bogdan kładł się spać - by mieć siły zerwać się z łóżka przed świtem. Balbina siedziała dłużej nad fotografiami. Musiała je jeszcze oprawić. I tak dzień w dzień, bez końca. Był z tego spory grosz, ale cóż po pieniądzach, gdy nie ma czasu ich wydać. Z maszyny fotolabu wychodziły stosy legitymacyjnych odbitek, ale Bogdan spoglądał tylko na jedno zdjęcie przyklejone na ścianie - wspaniałą panoramę gór. Patrzył na ośnieżone szczyty, aż wreszcie ruszył ku nim. Wzniósł się na skrzydłach paralotni, zdobył przestworza, poznał rozkosz latania i smak ryzyka. Tak jak Ikar. Bohater filmu był znaną postacią w środowisku lotniarzy. Każdą wolną chwilę spędzał na swoim skrzydle w powietrzu. Latał w kraju, w Beskidach, a potem za granicą - w Alpach, w Tyrolu, nad wulkanem na Sycylii. Królował na festiwalach lotniarzy-przebierańców w St.Hilaire. Wielu kolegów miało do niego pretensje za powietrzne "awanturnictwo" - latanie w złych warunkach atmosferycznych i w nocy, za startowanie na zawietrzną grani, wbrew wszelkim regułom lotniarstwa i prawom aerodynamiki, za ryzykowne manewry, takie jak wychodzenie ze "spirali" na wysokości poniżej stu metrów. Bogdan nie mógł sobie odmówić muśnięcia skrzydłem ziemi. Przy opadaniu z prędkością piętnastu metrów na sekundę i ogromnych przeciążeniach łatwo o błąd. Życie od śmierci dzielą ułamki sekund. Zabrakło ich podczas ostatniego, feralnego lotu w Alpach. Ikar z katowickich podziemi dokręcił spiralę do końca. Zginął na miejscu. Zakład fotograficzny prowadzi teraz Balbina, matka dwóch synów zmarłego. W witrynie zakładu stoi kukła Baby Jagi, która szybowała kiedyś z Bogdanem nad Etną. Podobno nocami, gdy nikt nie widzi, Baba Jaga schodzi z wystawy i szybuje nad Śląskiem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2017.02.11 03:01:52
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl