Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SONATA NA SPRACOWANE RĘCE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 24 '

Franciszek Marduła z Zakopanego pokochał drewno w warsztacie swego ojca, gdzie uczył się stolarki. Robił krzesła, stoły i kredensy. O instrumentach nie wiedział nic. Kiedyś zobaczył lutnika przy pracy. Podglądał jego czynności, ale nie miał pieniędzy na naukę. Nie miał też czasu. Lubił sport. Trafił do olimpijskiej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Lutnictwo pociągało go jednak. Gdy był trochę starszy, zaczął robić instrument wzorując się na gotowym. Te doświadczenia kontynuował w niemieckim stalagu, w którym znalazł się we wrześniu 1939 roku. Samouk stał się lutnikiem tak świetnym, że od 1952 roku przez wiele lat nauczał zawodu w zakopiańskiej szkole im. Kenara. Dziś Franciszek Marduła ma 90 lat, ciągle jednak buduje skrzypce. Jego profesja staje się rodzinną tradycją: lutnikiem jest syn Franciszka, Stanisław, tajników zawodu uczą się wnuczki. Film jest portetem starego lutnika, a jednocześnie dokumentuje cały proces budowy instrumentu, podczas którego bohater opowiada o swoim życiu, doświadczeniach i przemyśleniach, swojej miłości do drewna i pasji. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:02:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman