Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IMIĘ MOJE KINGA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film oświatowy, Film biograficzny
  • Barwny, 50 min

Urodziła się 5 marca 1234 roku jako córka Beli IV, króla węgierskiego z dynastii Arpadów, i Marii, córki cesarza greckiego Teodora I Laskarisa. W 1239 roku przybyła do Polski. Miała zostać żoną księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego. Zamieszkała na dworze książęcym w Sandomierzu. W 1241 roku, wraz z Bolesławem i jego matką Grzymisławą, ucieka stamtąd przed Tatarami. Zbiegowie przebywają najpierw w Krakowie, potem na Węgrzech, w Pieninach i na Morawach. Powracają z tułaczki w kwietniu 1243 roku i osiadają w Nowym Korczynie. Po roku 1246 Kinga poślubia księcia Bolesława. W 1254 roku funduje kościół parafialny w Bochni, gdzie wcześniej nastąpiło wybicie pierwszego szybu solnego. W 1257 roku otrzymuje od małżonka ziemię sądecką w wieczyste posiadanie i funduje klasztor w Starym Sączu. W 1268 roku umiera Salomea, siostra Bolesława Wstydliwego, klaryska - późniejsza błogosławiona. W następnych latach odumierają Kingę wszyscy: rodzice i mąż. W 1279 roku udaje się do Starego Sącza, by doprowadzić do skutku fundację klasztoru klarysek. I tam już pozostaje. Po kolejnej ucieczce przed Tatrami w Pieniny, w 1288 roku wraca do klasztoru i rozpoczyna nowicjat. W następnym roku składa profesję zakonną. Umiera 24 lipca 1292 roku. Około 1307 roku jej relikwie przeniesiono do kamiennego grobowca. Dało to początek spisywaniu łask i cudów zdziałanych za jej przyczyną. W czerwcu 1684 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Kingi, zakończony ostatecznie w 1690 roku. W 1733 roku podjęto starania o kanonizację błogosławionej, przerwane z powodu rozbiorów i kasacji klasztoru. Od początku XX wieku nasilił się jej kult i podjęto na nowo zabiegi kanonizacyjne. W 1990 roku ojcowie franciszkanie przejmują prowadzenie sprawy kanonizacyjnej bł. Kingi. Obowiązki postulatora podejmuje o. Ambroży Sanna, który swoim wicepostulatorem w Polsce mianuje o. Izydora Borkiewicza. W sierpniu 1993 roku biskup tarnowski Józef Życiński powołuje nową Komisję Historyczną, która ma ocenić dotychczas zebrany materiał i wskazać, gdzie jeszcze należy szukać dokumentów historycznych, zaświadczających świętość Kingi. Komisja zakończyła prace w maju 1994 roku i przesłała akta sprawy do Świętej Kongregacji do Spraw Świętych. Proces kanonizacji bł. Kingi zakończy się ostatecznie wyniesieniem jej na ołtarze podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1999 roku. Film, zrealizowany na podstawie materiałów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych św. Kingi, przedstawia jej życie i dzieło. O świętej, oprócz dokumentów, mówią wierni, siostry zakonne, księża, biskupi, przedstawiciele Episkopatu i historycy. Realizatorzy wykorzystują bogatą dokumentację i ikonografię, przybliżającą postać Kingi i czasy oraz miejsca, w których żyła. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.