Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...WPISANY W GWIAZDĘ DAWIDA - KRZYŻ.

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 28 min

Wychowywał się w rodzinie głęboko wierzących katolików. Zdziwił go więc opór ojca, gdy przed maturą oświadczył, że po jej zdaniu wstąpi do seminarium duchownego. Wbrew postawie ojca, zrealizował swe postanowienie. Przed dopuszczeniem do święceń przełożeni seminarium poinformowali go, że jego metryka jest podrobiona, istnieją zatem wątpliwości, czy jest ochrzczony. Wtedy powróciły odległe wspomnienia z dzieciństwa. Wtedy też, ulegając jego naciskom, matka wyznała mu prawdę. Dowiedział się, że jest Żydem uratowanym z getta w Święcianach na Wileńszczyźnie. Dowiedział się też, że jego żydowska matka błagając późniejszą polska matkę o uratowanie niemowlęcia, zapewniła ją, iż chłopiec w przyszłości zostanie katolickim księdzem. Poczuł się wówczas tak, jakby podświadomie wypełnił jej testament. Po rozpaczliwych poszukiwaniach ziomków w Izraelu i swojej tożsamości, bohater filmu do polskiego imienia i nazwiska dodał imię i nazwisko swojego żydowskiego ojca. Dziś ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel powtarza: "Jestem Żydem od Jezusa; jeśli przeżyłem, to po to, by to głośno mówić". W filmie, nie kryjąc łez wzruszenia, opowiada o swoim dramatycznym losie, zwierza z rozterek i przemyśleń, które doprowadziły go do spokoju wewnętrznego i pewności. I on, katolicki kapłan, zawiesił na szyi gwiazdę Dawida z wpisanym w nią krzyżem, na znak nierozerwalnych więzi łączących obie religie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1997
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Główna "Złoty Nurt - Wydarzenie Nurtu"
 • 1997
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Publiczności
 • 1998
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-III Nagroda w kategorii: film dokumentalny
 • 1998
  Odessa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Złoty Witeź")-Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Sztuki Ukrainy
 • 1999
  Kraków (MF Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych)-Grand Prix "Korzenie"

Patrz także:
schowaj

2023.01.18 00:56:05
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl