Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CISZA, CIEMNOŚĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Czarno-biały, 19 min

To wyjątkowy film, jak wyjątkowa jest codzienna sytuacja jego bohaterów i szczególne wydarzenie, w którym uczestniczą. Powstał podczas warsztatów rzeźbiarskich zorganizowanych dla kilkorga osób pozbawionych wzroku i słuchu, żyjących w zupełnej ciszy i ciemności. Czarno-białe zdjęcia. Ich nastrój i wymowę podkreśla niezwykła muzyka. Zbliżenia twarzy bohaterów. Ciagłe zbliżenia ich rąk, które zadanie mają podwójne - działają oraz służą poznawaniu świata i kontaktowaniu się z innymi. Kamera rejestruje proces tworzenia: od poznawania celu, poprzez kolejne etapy realizacji - nie brak w nich momentów wahania, rozterek, zwątpienia, rozpaczliwego poszukiwania, maksymalnego skupienia - po finalną radość, zadowolenie, poczucie zwycięstwa i wernisaż - kameralny, bo tylko kilkoro bohaterów filmu ogląda na nim dłońmi prace współuczestników pleneru. Plener prowadził Ryszard Stryjecki w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Zorganizowało go Towarzystwo Pomocy Głuchoniemym, a finansowało Ministerstwo Kultury i Sztuki. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1999
  Petersburg (Festiwal Filmów Krótkich, Dokumentalnych i Animowanych "Message To Man")-Grand Prix
 • 1999
  Siena (MFF Krótkometrażowych)-Nagroda Specjalna
 • 2000
  Villa do Conde (MFF Krótkometrażowych)-Grand Prix
2020.05.20 00:14:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego