Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FOTOGRAFIA JEST SZTUKĄ TRUDNĄ (FOTOAMATOR MICHAŁ C.)

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 55 min

Stanisław Czycz, znakomity pisarz i poeta, ongiś współpracownik tygodnika "Przekrój", całą swoją twórczość związał z polską prowincją. Film Andrzeja Barańskiego, również od dawna zafascynowanego prowincjonalnymi klimatami, powstał na podstawie żartobliwych tekstów Stanisława Czycza. Podszywając się pod fikcyjną postać fotoamatora Michała C., pisarz analizuje w nich dorobek fotograficzny tegoż. Tematem zdjęć jest, oczywiście, małe miasteczko i jego mieszkańcy. Czycz - poeta potrafił jak nikt w sposób serdeczny "fotografować" ten świat, rutynowo prosząc - jak przystało na rasowego fotografika - o "przyjemny wyraz twarzy". Miłośnik fotografii Michał C., niewidoczny dla widzów, zza kadru komentuje demonstrowane zdjęcia. Mają one unaocznić i udokumentować postawioną w tytule tezę, że fotografia jest sztuką trudną. Czasem temat ucieka jak spłoszony psiak, mimo nawoływań fotografa, który nie zdąży zrobić zdjęcia. Kiedy indziej obiekt stoi niewzruszenie jak drzewo, ale nie chce się zmieścić w kadrze, zwłaszcza jeśli równocześnie artysta nie umie się oprzeć urokowi przepływających w górze obłoków. Niekiedy trzeba się przedzierać przez wertepy i chaszcze, pokonywać inne, rozliczne trudności. Kamera filmowa towarzyszy fotografowi, pokazuje barwne obrazy i sceny, które mogą się stać tematem jego zdjęć - a potem oglądamy uchwycone obiektywem Michała C., utrwalone na czarno-białych fotografiach efekty artystycznej penetracji świata. Co łatwiej jest fotografować martwą naturę, zwierzęta czy ludzi? Dorosłych czy dzieci? Kobiety czy mężczyzn? Odpowiadając na podobne pytania, fotograf pokazuje na potwierdzenie swych słów dziesiątki zdjęć, a każdemu towarzyszy jakaś anegdota związana z jego powstawaniem czy osobiste refleksje na temat sztuki fotografowania. Dorobek Michała C. został usystematyzowany wedle kategorii: portret, fotografia reklamowa, fotografia symetryczna, reportażowa, mechano-faktury, fotografia frywolna, fotografia osobista. Każdy z tych gatunków wymaga od fotografika trochę innych umiejętności, niesie też ze sobą odmienne niebezpieczeństwa i daje różnego rodzaju satysfakcje. Artysta wyciąga ze swego archiwum kolejne zdjęcia, ilustrujące barwną opowieść o fotografowaniu i o życiu. Aż do ostatniej fotografii, która jest milczeniem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1999
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Dyplom Honorowy
2017.02.11 03:03:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego