Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZLACHETNY DZIKUS

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film oświatowy, Film biograficzny
 • Barwny, 53 min

Film poświęcony postaci światowej sławy antropologa, prekursora i pioniera badań plemion prymitywnych - Bronisława Malinowskiego. Bezpośrednią inspiracją filmu była wyprawa uczonego na Triobriandy w Nowej Gwinei, po której powstało "Życie seksualne dzikich". Współczesna relacja z miejsc, gdzie przebywał teraz Malinowski, przeplata się z fragmentami jego dzienników i ze zdjęciami archiwalnymi.
Wyspy Triobrianda to jeden z małych, koralowych archipelagów na Morzu Salomona. Tamtejsze wody obfitują w wiele innych wysepek i ich grup, takich jak Woodlark, Luizjady, Wyspy d'Entrecasteaux oraz położony dalej na północny wschód długi łańcuch Wysp Salomona. Łączna powierzchnia Triobriandów niewiele przekracza czterysta kilometrów kwadratowych, a liczba ludności wynosi kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jednak ten niepozorny, niczym szczególnym nie wyróżniający się archipelag stał się znany w świecie. Zainteresowanie ludzi nauki i rozgłos wśród szerszej publiczności zyskał dzięki pracom naszego rodaka Bronisława Malinowskiego, który w latach 1915-18 prowadził na wyspach badania naukowe. Plonem owych obserwacji stały się klasyczne dzieła kierunku funkcjonalnego w antropologii: "Argonauci Zachodniego Pacyfiku", "Zwyczaj i zbrodnia w społeczności dzikich" oraz budzący szczególne namiętności tom "Życie seksualne dzikich w północno- zachodniej Melanezji". Czytelników szokowała opisana w tym ostatnim dziele swoboda obyczajowa tubylców identyfikowana z wyuzdaniem. Trudno o bardziej błędny pogląd. Dzieciom natury z "wysp miłości" nie znane jest europejskie pojęcie cielesnej "nieczystości". Mieszkańcy Triobriandów nie kojarzą ciąży z seksem oraz nie znają pojęcia ojca biologicznego. To duchy przodków, nie zaś mężczyzna, czynią kobietę brzemienną. Bronisław Malinowski urodził się w Krakowie w 1884 roku. Ojciec przyszłego uczonego był profesorem filologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tę samą uczelnię ukończył bohater filmu, studiując matematykę, fizykę, historię filozofii, psychologię, literaturę i etnologię. Naukę kontynuował w Lipsku i Londynie. W 1914 roku popłynął na drugą półkulę. Prowadził badania w Australii, Nowej Gwinei i na Wyspach Triobriandzkich. Po zakończeniu Wielkiej Wojny wrócił do Europy. Wykładał na uniwersytecie w Londynie, prowadził seminaria w Genewie, Rzymie i Wiedniu. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Był profesorem w Yale University. Zmarł nagle w 1942 roku. W filmowym portrecie znakomitego naukowca wykorzystano archiwalne zdjęcia, wykonane na Wyspach przed osiemdziesięciu laty. Porównanie pożółkłych fotografii ze współczesną rejestracją filmową przekonuje, że życie Triobriandczyków nie uległo zasadniczym zmianom. Miejscowi rybacy nadal wypływają na połów w łodziach - dłubankach wyciosanych z pnia drzewa, a potem wracają do tradycyjnych domostw, takich jak z czasów Malinowskiego. Półnagie piękne dziewczęta przystrojone girlandami kwiatów czczą tańcami święto plonów tak samo, jak ich babki i prababki. Na ceremonię w wiosce lokalnego wodza nie przyszły jednak piechotą z osady na drugim krańcu wyspy, lecz przyjechały furgonetką marki Mitsubishi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:03:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency