Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ILE GÓRA MA LAT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Barwny, 21 min
  Film powstał w cyklu "Małe ojczyzny".

Dawno, dawno temu, przed milionami lat - opowiada Stanisław Jachymek - w roztoczańskie doliny wdarło się morze i pochłonęło potężną puszczę. Ślady tego zdarzenia znajduje się do dziś w ziemi i wodzie. Są to skrzemieniałe drzewa i jakieś organizmy zastygłe w kamieniach - praprzodkowie dzisiejszych roślin i zwierząt. A dawne morze, dawne klimaty i krajobrazy, Stanisław to czuje, są gdzieś blisko. Jest dom. Izba, sień i komora. W izbie się mieszka - mówi Anna Jachymek, przez sień się przechodzi, a w komorze ma się zapasy i skarby. Jest jeszcze piec z zapieckiem i to on nakłonił gospodarzy, by krytą strzechą chałupinkę uratować przed zagładą. Obok niej - ogródek, a w nim "babczyne" kwiaty, jak floksy i piwonie. Dalej ugory, na których rosną szczęśliwsze niż one kwiaty polne i zioła. Potem jest już tylko potężny las. Łatwo spotkać jego mieszkańców: szybkie sarny, dostojne łosie, kuny. I dziki. Całe ich gromady podchodzą wprost pod ludzkie siedziby. Po tym lesie, po łagodnych stokach, nad rozpadliskiem, po dolinie wędruje Stanisław - już to z Anną, już to synem Jasiem albo obojgiem. Szumią drzewa i wysokie trawy targnięte wiatrem. Kłębią się chmury nad głowami. Zakrzyczał ptak. Słońce zawisło nad horyzontem. Przemknęła wiewiórka. Kuna czujnie podniosła głowę. Dzik wychynął zza drzewa.To piękny film. Dwoje ludzi w nietuzinkowy sposób opowiada w nim o swojej małej ojczyźnie, sławiąc proste życie i tych, którzy byli na Roztoczu przed nimi, "babczyne porzeczki i dziecięce zabawy, przyrodę i pejzaże, świat i tajemne siły kosmosu, które ten skraweczek Ziemi stworzyły". Ich zachwyt realizatorzy oddają poprzez niezwykłej urody zdjęcia Ryszarda Jabłońskiego, w które wpletli dokonale dobrane krótkie sekwencje z filmów dokumentalnych: "Nie tylko kły i pazury" Jana i Bożeny Walencików, "Ostatnia księga przyrody Włodzimierza Puchalskiego" Macieja Łukowskiego oraz "Łabędzie i ich sąsiedzi" Włodzimierza Puchalskiego. Całość dopełnili wspaniałą symfoniczną muzyką Stanisława Syrewicza, tworząc dopracowaną w każdym szczególe spójną jedność słów, obrazów i dźwięków, porywającą i wciągającą widza w taki niezwykły, a przecież taki zwykły świat, takich zwykłych, a przecież takich niezwykłych ludzi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm")-Grand Prix
 • 2000
  Nowogard (Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego "Ekofilm")-Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej
 • 2000
  Ochryda (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych ECO)-Grand Prix
2017.02.11 03:04:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency