Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROVIDENCE TO JA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 30 min

Providence, miasto w Stanach Zjednoczonych, położone na Wschodnim Wybrzeżu pomiędzy Bostonem a Nowym Jorkiem. Stolica Rhode Island, najmniejszego ze stanów, niegdyś kolonialne miasto portowe, jak na warunki północnoamerykanskie - stare, pełne zabytków z XVIII wieku. Bardzo długo królował tu angielski purytanizm - przemiany obyczajowe na dobre rozpoczęły się stosunkowo niedawno. Providence to miasto, gdzie spotkać można stare, kolonialne domy, wąskie uliczki i ślepe zaułki, intrygujący fragment Nowej Anglii. "Providence to ja" taki napis wyryto na nagrobku Howarda Philipsa Lovecrafta, pisarza uważanego za jednego z prekursorów horroru jako gatunku literackiego. Lovecraft (1890 - 1937) urodził się w Providence i tu spędził prawie całe swoje życie. Wychowywała go matka - ojciec zmarł w szpitalu psychiatrycznym, gdy Howard Philips był dzieckiem. Dzieckiem niezwykłym, nad wiek poważnym, stroniącym od zabaw z rówieśnikami. I bardzo utalentowanym. Wedle rodzinnych relacji, już jako czterolatek nauczył się sprawnie czytać i bardzo polubił to zajęcie. Jako ośmiolatek zaczął pisać wiersze i opowiadania. Pasjonowała go astronomia. Gdy miał 13 lat, pozwolono mu korzystać z miejskiego obserwatorium. Pisywał o astronomii do lokalnych gazet. Przez całe życie borykał się z problemami finansowymi. Nie stać go było na opłacenie studiów, nie miał żadnego zawodu. Nie zrażony tym poświęcił się pisarstwu. Inspiracji dostarczało mu z pozoru spokojne, lecz otoczone aurą tajemniczości Providence. Lovecraft "zaludnił je" całą armią demonów, upiorów i duchów. Ta nowatorska proza doczekała się uznania dopiero po śmierci autora, który za życia miał spore problemy z wydawaniem swoich opowiadań. Dziś jego grób w Providence odwiedzają setki wielbicieli. A uwielbiane przez niego miasto jest dumne ze swego pisarza. W filmie wypowiadają się mieszkańcy Providence, miłośnicy i znawcy twórczości Lovecrafta, m.in. Henry Beckwith, Robert Harell, John Stanley, Keith Waldrop, Michael Fink, Marc Michaud i inni. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  w napisach określenie funkcji: Realizacja
  w napisach określenie funkcji: Realizacja
 • Zdjęcia
  Tsuyoshi Kimoto
   
 • Bohater
  Howard Philip Lovercraft
   
2023.01.18 00:56:25
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.