Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MYŚLI O POLSCE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 50 min

Na zachodnioeuropejskim i amerykańskim rynku wydawniczym odniósł duży sukces. Jego książki, przetłumaczone na kilkanaście języków, choć opowiadały o niełatwych sprawach, zawsze znajdowały czytelników. W Polsce jednak przez dziesięciolecia były niedostępne. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii i zawsze był na Zachodzie ambasadorem polskich spraw. Odkąd ojczyzna odzyskała niepodległość, odwiedza ją często. Prezydent Lech Wałęsa nadał mu Krzyż Komadorski w Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej. A jego żonę Irlandkę - Polkę z wyboru, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, orędowniczkę spraw Polski w Wielkiej Brytanii - odznaczył Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta. Józef Garliński urodził się w Kijowie przed I wojną światową w polskiej rodzinie osiadłej w tym mieście od pokoleń. Szybko jednak stracił dostanie dzieciństwo. Rodzice się rozwiedli, resztę zabrała rewolucja październikowa. W 1920 roku wraz ze starszym bratem znalazł sie w Polsce. Kształcił się w Warszawie, u pijarów w Rakowicach, jezuitów w Chyrowie, Korpusie Kadetów w Rawiczu. Ostatecznie maturę zdał w Kaliszu. Potem odbył służbę wojskową w Szkole Rezerwy Podchorążych w Grudziądzu i podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1936 roku poznał największą miłość swego życia - Eileen Short, Irlandkę, którą zrządzenie losu przywiodło do Polski. Pobrali sie w 1939 roku wkrótce i Józef Garliński z I Pułkiem Szwoleżerów ruszył na front. Ranny powrócił do Warszawy i włączył się w działalność podziemia: najpierw w ZWZ, potem w Kontrwywiadzie Komendy Głównej AK. Na tajnych kompletach ukończył prawo. Aresztowany, osadzony na Pawiaku, a potem wywieziony do Oświęcimia działał tam w ruchu oporu. Już po wojnie, dokotoryzował się na Uniwersytecie Londyńskim pisząc o tym pracę, wydaną potem pod tytułem "Fighting Auschwitz". Tą książką i wykładami wygłaszanymi w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych całymi latami starał sie pokazać prawdę o Oświęcimiu, zakłamaną przez propagandę amerykańską. W filmie, opowiadającym o jego życiu, dr Józef Garliński w rozmowie z Aliną Czerniakowską mówi o swoich wojennych przeżyciach, polskim antysemityzmie i przyczynach antypolonizmu Żydów amerykańskich, ocenia powojenną i dzisiejszą rzeczywistość i sytuację Polski, przedstawia korzyści, jakie mogą dla naszego kraju wyniknąć z dołączenia do państw Uniii Europejskiej, wskazuje polskie wady. Mówi o konieczności pamiętania o zbrodniach, lecz przekonuje o potrzebie wybaczenia wrogom. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego