Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SURSUM CORDA! W GÓRĘ SERCA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 40 min

Wykorzystując archiwalne materiały Telewizji Polskiej, autorka przypomina niektóre wydarzenia pielgrzymki, którą Jan Paweł II odbył do Polski w czerwcu 1997 roku. Przywołuje szczególnie istotne fragmenty homilii papieskich i momenty, w których Ojciec Święty zawiązywał z wiernymi, zwłaszcza młodzieżą, nić szczególnego porozumienia, zwracając się do nich bezpośrednio i często z serdecznym uśmiechem. We Wrocławiu, gdzie odbywał się 46. Kongres Eucharystyczny, a ulice wypełniły tłumy młodzieży, papież mówił o ładzie moralnym i zniewoleniu instynktami, namiętnościami i pseudowartościami oraz o wolności, której prawdziwość mierzy się stopniem gotowości do dania siebie. W Gnieźnie, dokąd zjechali prezydenci krajów związanych z osobą św. Wojciecha, by uczcić milenium jego męczeńskiej śmierci, mówił o duchowej jedności chrześcijańskiej Europy, na którą składają się tradycje Wschodu i Zachodu. W Gnieźnie i Poznaniu, gdzie na spotkanie z nim stawiły się tłumy wiwatujących, rozśpiewanych, wzruszonych, szczęśliwych młodych ludzi, ustawiających się w długich kolejkach do spowiedzi, wołał: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Mówił też młodym wiernym: "Liczę na was. Świat was potrzebuje. Umacniajcie na ziemi polskiej cywilizację miłości". W sanktuarium na Jasnej Górze napominał, by mądrze zagospodarować odzyskaną wolność. W Zakopanem zaś, gdzie przyjął hołd mieszkańców Podhala, wskazał na stojący na Giewoncie krzyż i wyraził pragnienie, by wołał on całej Polsce: "Sursum corda! W górę serca!". W Krośnie, dokąd zza wschodniej granicy przybyli wierni ze Lwowa i Krzemieńca, błogosławił rolników z bieszczadzkich połonin i z szacunkiem mówił o codziennym chłopskim trudzie i umiłowaniu tradycji polskiego ludu. Przypominając te wydarzenia tuż przed kolejną wizytą Jana Pawła II w Polsce, autorka pragnie widzów skłonić do refleksji i odpowiedzenia sobie, co w nich - tak tłumnie i entuzjastycznie przyjmujących papieża - pozostało z jego nauczania. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:26
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski