Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WROGOWIE OGNIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny,20 min

Jeden jest palaczem, inny ślusarzem, jeszcze inny - grabarzem. Mają po z górą 40, a nawet 50 lat. Z pozoru niczym się nie różnią od wielu niemłodych już mężczyzn stojących bezczynnie lub gwarzących na sennych ulicach Żychlina. Kiedy jednak zawyje syrena, oni zrywają się do biegu, by najszybciej jak można dopaść wrót remizy. Jerzego Wojciechowskiego, Wojciecha Mendowicza, Jerzego Wrońskiego, Henryka Podstawskiego, Stanisława Janusza, Ludwika Zalewskiego i Wiesława Saramonowicza łączy żywioł. Z całym oddaniem służą w żychlińskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, istniejącej w tym mieście od 1882 roku. Miewają kłopoty z zapięciem pod brodą pasków chełmów, któremuś w bojowym mundurze brakuje guzików, inny nie może dopiąć pasa na zbyt obfitym brzuchu. Ale choć młodzi sprawnością biją ich na głowę, są dobrymi strażakami. A dobry strażak - jak mówi jeden z nich - bez względu na pogodę, bez względu na swoje osobiste odczucia, śpieszy z pomocą tym, którzy tej pomocy potrzebują. Żychlińscy strażacy nie tylko walczą z ogniem i doskonalą swe umiejętności podczas zawodów. Uświetniają też uroczystości paradując w odświętnych mundurach trop w trop za orkiestrą dętą, podczas pogrzebów zaś noszą baldachim nad księdzem dobrodziejem. Na swoim sztandarze ciągle jeszcze mają napis "W służbie Ojczyzny Ludowej", lecz nie zmienia to faktu, że są dzielnymi wrogami ognia i czują się świetnie, kiedy na wezwanie jadą swym bojowym wozem. Autor filmu, z pochodzenia Szwed, stworzył żywy i dowcipny portret ochotników straży pożarnej na polskiej prowincji. Pokazuje ich z ciepłą ironią i wyraźną sympatią. Dokument powstał dzięki współpracy łódzkiej Filmówki i Programu I TVP S.A. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:04:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency