Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZWADRON ŚMIERCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 3 części x ok. 25 min

W latach 1945 - 46 na terenie ówczesnego województwa warszawskiego miały miejsce skrytobójcze mordy dokonywane na działaczach PSL. W większości wypadków sprawcy pozostali nieznani. Okres ten scharakteryzował w jednym z wywiadów Andrzej Paczkowski w następujący sposób "Cechą generalną, odgrywającą ogromną rolę praktycznie przez cały ten czas, było ujarzmienie i zastraszenie społeczeństwa jako całości. W zasadzie do 1947 roku terror i przemoc były skierowane przeciwko autentycznym przeciwnikom lub wrogom systemu, których zresztą było bardzo wielu: w organizacjach legalnych i nielegalnych, stowarzyszeniach młodzieżowych, przykościelnych, w partiach politycznych."
Odradzający się ruch ludowy był postrzegany przez PPR jako wróg szczególnie niebezpieczny. Siła przyciągania PSL była ogromna, autentyzm stronnictwa fascynował wielu ludzi. Ale już w kilka miesięcy po jego powstaniu miały miejsce pierwsze ataki wobec PSL i jego działaczy. Od sierpnia 1945 roku do października 1947 w województwie warszawskim zamordowanych zostało 42 działaczy ludowych. Z relacji świadków tych zabójstw i z ujawnionych niedawno dokumentów wynika, że były to morderstwa sterowane i wykonywane przez nieznaną wówczas grupę funkcjonariuszy UB i MO pod dowództwem kapitana.
W filmie obok świadków tragicznych zajść wypowiadają się prof. Andrzej Paczkowski - badacz działalności byłego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz prowadząca dochodzenie w sprawie mordów na działaczach PSL prokurator Maria Grabska - Taczanowska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:18:49
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego