Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GÓRAL Z TOKIO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 26 '

W 1922 roku Ryochu Umeda jechał przez Rosję do Berlina na stypendium ufundowane przez Uniwersytet Buddyjski w Tokio. W pociągu poznał Stanisława Michowskiego, który wracał z wojny bolszewickiej. Michowski znał japoński - namówił Umedę do odwiedzenia Warszawy. Japończyk nie wiedział nic o Polsce. Posłuchał jednak rady Michowskiego i wysiadł na stacji w Warszawie. Został aż do 1939 roku. Uczył języka japońskiego na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczył polską literaturę na japoński (m.in. "Quo vadis"). Kiedy wybuchła wojna, musiał opuścić Polskę. Jego syn, Yoshiho, spełniając ostatnią wolę ojca, przyjechał do Polski. Miał wówczas 14 lat. Doskonale zaaklimatyzował się w naszym kraju, nie zapominając jednak o swoich japońskich korzeniach. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i politycznym Polski. Od lat jest działaczem "Solidarności". Brał udział w przygotowaniu wizyt Lecha Wałęsy w Japonii w 1981 i 1994 roku. Dzięki m.in. jego staraniom japońskie związki zawodowe jako pierwsze nawiązały kontakt z "Solidarnością". Obecnie Yoshiho wprowadza japońskie firmy na polski rynek, prowadzi biuro poselskie. Nie bardzo rozumie, dlaczego ludzie działający w "Solidarności" w latach 80. są dziś tak bardzo skłóceni. Odpoczynku szuka w swoich ukochanych Tatrach, gdzie ma dom. W filmie - opowie o swoim barwnym życiu, o tym, jak uczył się "być Polakiem". O Yoshiho mówić będą jego przyjaciele i rodzina. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:22:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.