Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOTOR, DZIEWCZYNA I FILM CZYLI CUDOWNY PIERŚCIEŃ RENARTA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 40'

Żył raz lis Renart. Miał cudowny, trójkolorowy pierścień.Kolor czerwony robił z nocy jasny dzień, biały leczył wszystkie choroby, zielony czynił właściciela niewidzialnym. Bohater filmu Henryk Dederko nie zdobył jednak cudownego pierścienia, który dał mu niewidzialność. Został na nią skazany. Przez sąd. Nakręcił film o wielkiej korporacji Amway, a sąd, jeszcze przed wydaniem wyroku, zabronił go pokazywać. Dlatego też w tym filmie, będącym liryczą opowieścią o jego życiu prywatnym i artystycznym, Henryk Dederko - jako oskarżony - jest niewidoczny na ekranie. Henryk Dederko urodził się w styczniu 1944 roku w gospodarstwie niemieckiego rolnika, dokąd jego rodzice zostali zesłani na roboty przymusowe. Albo - według innej wersji - w szpitalu w Magdeburgu. I od tego momentu tak się już jakoś dziwnie plecie w jego życiu. Chciał studiować prawo, a wylądował w okienku na poczcie w Krzepicach pod Częstochową, gdzie pracował jego ojciec. Chciał jednak czegoś innego. Przeczytał o Wydziale Terapii Zajęciowej Medycznego Studium Zawodowego. Zdecydował się, bo przeczytał niedokładnie: zdjęciowej. Był przekonany, że będzie miał do czynienia z promieniami rentgenowskimi. Dopiero kiedy wylądował w szpitalu wariatów pod czeską granicą, zrozumiał swój błąd. Uczył się jednak. I poznał tam - ku zazdrości kolegów - śliczną dziewczynę. Było to 35 lat temu. Są ze sobą do dziś. Tam też kupił swój pierwszy skuter. Potem studiował psychologię. Najpierw w Warszawie, potem Krakowie. Wreszcie zdał do łódzkiej Filmówki. Wyróżniał się w niej tym, że miał wielki, prawdziwy motor. Studia skończył, ale dyplomu nie zrobił. Zaczął kręcić filmy. Ten ostatni, o Amwayu, skazał go na artystyczny niebyt, choć kasetę można kupić na bazarze za 50 zł. Michał J. Dudziewicz opowiada o życiu Henryka Dederki, wędrując z kamerą po miejscach, w których żył jego bohater, i szukając ludzi, którzy go znali. Wykorzystuje też fragmenty filmów fabularnych Dederki i spektaklu Teatru TV w jego reżyserii. Przedstawia swego bohatera w bardzo subiektywny sposób, dowodząc suwerenności artysty oraz tego, że film dokumentalny jest interpretacją rzeczywistości, a nie tylko jej rejestracją. Nawet jeśli faceci z korporacji Amway myślą inaczej, a sąd podziela ich opinię. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 00:57:27
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl