Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZWEDZKIE TANGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 57 min

Kiruna w północnej Szwecji. Długa, ciemna zima i prawie arktyczne temperatury. Wydawać by się mogło, że nie znajdziemy miejscowości, gdzie można by spotkać gorących tancerzy tanga. Jednakże Kerstin i Hans, oboje po siedemdziesiątce, od 50 lat tworzący parę, odkryli miłość do argentyńskich rytmów i starają się ukoić swoje zmęczone kości w rytmie tanga. Taniec był w Szwecji dla starszej generacji pewną tradycją. Wszędzie zachęca się do "gamla dans" (starego tańca). Na ogół jest to jednak polka, którą się tańczy na gładkich parkietach dużych hal, w szwedzkich prowincjach. Kerstin i Hans jednakże zdecydowali dać szanse wyżycia swojemu temperamentowi w tangu. A temperament mają oboje. Mimo długiego wspólnego pożycia, jeszcze się coś między nimi tli. Czasami wybuchają też głośne sprzeczki. Jednakże oboje znoszą te konflikty jak w "Scenach małżeńskich" Ingmara Bergmana. Wielokrotnie wyróżniany nagrodami - między innymi Prix Italia i Felixem - polsko szwedzki reżyser Jerzy Śladkowski, przez cztery miesiące obserwował tych dwoje przy ich pełnych trudu usiłowaniach pokonania trudnych kroków, w czasie sprzeczek i okazywania sobie czułości. Towarzyszył im również w czasi ich wielkiej podróży do Eldorada Tanga - do Buenos Aires. Kerstin i Hans chcieli tam podpatrzeć jak się tańczy z melancholijnym uczuciem. Film Śladkowskiego opowiada o fascynacji tańcem, który rozpoczął swój zwycięski pochód kiedyś w ubogich dzielnicach argentyńskich metropolii, mówiącym o intymności i zażyłości. Przy czym pozwala nam wczuć się w życie pary miłosnej w wieku emerytalnym. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:08:09
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych