Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIŁSUDSKI B., MAJEWICZ A. CZYLI AJNOWIE A SPRAWA POLSKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 46 '

O Bronisławie Piłsudskim (1866-1918), jeśli ktoś w Polsce wie, to zaledwie tylko tyle, że był bratem Marszałka. Tymczasem człowiek ten był wybitnym, światowej sławy uczonym - etnologiem, lingwistą, badaczem ludów północno-wschodniej Azji. Nie sposób przecenić jego zasługi w sferze poznania jednego z najbardziej zagadkowych ludów świata - Ajnów. Pramieszkańców dzisiejszych wysp japońskich, brutalnie wypartych i wymordowanych przez Japończyków. Piłsudski znalazł się na Dalekim Wschodzie skazany na zesłanie za działalność spiskową. Przymusowy pobyt na wyspie Sachalin wykorzystał do pracy naukowej. Dotarł do ostatniej niezjaponizowanej populacji Ajnów i utrwalił ich język, wygląd, obyczaje, kulturę i sztukę. Na fonografie Edisona zarejestrował ich muzykę i śpiewy, zwane jukarami. Lud ten zafascynował go do tego stopnia, że ożenił się z Ajnuską. W Japonii żyją potomkowie Broniława Piłsudskiego. Spuściznę naukową i prace badawcze naukowca sprzed I wojny światowej, podjął współczesny uczony Alfred F. Majewicz. Dzięki jego staraniom odczytano zapis na "wałkach Edisona", co miało bezpośredni wpływ na dzisiejszy renesans Ajnów. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:08:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman