Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKŁADAK

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 26 '

Mówią o sobie, że działają jak odkurzacz: oczyszczają Niemcy i Belgię z samochodów, których tam nawet po naprawie nikt nie dopuściłby do ruchu. Sprytni bohaterowie dokumentu zaś, znajdując sposób na ominięcie przepisów polskiego prawa celnego, zapełniają nimi nasze drogi, choć zdają sobie sprawę z tego, że pojazdy, które poddali zabiegom renowacyjnym i zachwalają na giełdach samochodowych jako "nówki", nie są ani bezpieczne, ani niezawodne.Film pokazuje dalsze losy samochodów, które za naszą zachodnią granicą uległy wypadkowi i trafiły na niemieckie lub belgijskie złomowiska, gdzie powinny zostać. Dla gwałtownie motoryzującego się, lecz niezbyt bogatego polskiego społeczeństwa, stały się jednak towarem pożądanym. Obrotni handlarze zaczęli je masowo sprowadzać. By położyć tamę temu procederowi, podwyższono cło. Zabieg okazał sięnieskuteczny. Pomysłowi Polacy pojazdy rozmontowują przed granicą, by po przewiezieniu ich jako części, złożyć je w całość. Kruczek ten zrodził międzynarodowy biznes, niosąc zarobek już nie tylko sprzedającemu wrakowaty pojazd i kupującemu go w celach dalszej odsprzedaży. Obrotni Niemcy stworzyli wyposażone w narzędzia hale, w których za stosowną opłatę samochody można rozłożyć. Długie kolejki na granicy, w których handlarze koczują dniami i nocami, podsunęły z kolei pomysł zarabiania na dostarczaniu im żywności. Interes zwietrzyły także prostytutki. Sprowadzone z Zachodu samochody zapełniły polskie drogi. Raczej wcześniej niż później dojeżdżają jednak do złomowisk. Ale okazuje się, że to wcale nie jest ich kres. Po naszych złomowiskach bowiem zaczęli grasować obrotni sąsiedzi zza wschodniej granicy, których rodacy marzą o zmotoryzowaniu się. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:08:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman