Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ADAMA... TAJEMNICE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 59 min

W zrealizowanym z pietyzmem i rozmachem filmie, autor scenariusza i narrator, Krzysztof Rutkowski, wędruje śladami Adama Mickiewicza, by w Zaosiu, Nowogródku, Wilnie, Śmiełowie, Lozannie, Paryżu i Rzymie, ze swadą opowiedzieć o ciekawych i mniej znanych epizodach z życia poety, koncentrując uwagę widza zwłaszcza na tych, które prowokują pytania pozostające ciągle bez odpowiedzi. Opowieść - którą dopełnia ikonografia, sekwencje inscenizowane, śpiew i gra Leszka Długosza oraz recytacja Krzysztofa Kolbergera - prowadzi do wniosku, że niewiele wiemy o wieszczu, choć napisano o nim dziesiątki książek i ogromną liczbę innych publikacji. Wiadomo, że Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1789 roku. Lecz gdzie? W grę wchodzą aż trzy karczmy lub dworek w Zaosiu, wymieniany w podręcznikach. Ale znawcy przedmiotu utrzymują, że Zaosia były co najmniej dwa. Wiele przypuszczeń snuje się także w związku ze śmiercią poety. Czy jej przyczyną była trucizna - co mało prawdopodobne - czy też cholera, zapalenie wyrostka robaczkowego, a może wątroby? Między tymi granicznymi zdarzeniami biografia wielkiego Adama zawiera o wiele istotniejsze dla jego zrozumienia tajemnice. W nocy z 23 na 24 kwietnia 1823 roku Adam został zatrzymany pod zarzutem udziału w tajnych związkach i osadzony w zamienionym na więzienie klasztorze bazylianów. Był jednym z wielu młodych ludzi uwięzionych podczas fali aresztowań. Rok później opuścił celę. Skazano go na wygnanie z Wilna, podczas gdy innych wywieziono na Sybir. Dlaczego przyszłego wieszcza potraktowano tak łagodnie? Dlaczego tak bardzo dręczyła go Celina, jego nieszczęsna, chora psychicznie żona? Dzięki artykułowi George Sand, w którym pisarka stawiała go ponad Goethem i Byronem, zamiast posady zwykłego nauczyciela otrzymał w Akademii w Lozannie posadę profesora z pensją dwa razy wyższą niż inni, co pozwoliło mu zapewnić rodzinie dostatnie życie. Dlaczego więc nagle opuścił szwajcarską uczelnię i wyjechał do Paryża? Dlaczego od razu uwierzył Andrzejowi Towiańskiemu? Co działo się w jednym z jego paryskich mieszkań, znajdującym się w opustoszałym do dziś budynku, w którym ponoć straszy? A przede wszystkim - dlaczego przestał pisać? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:23:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.