Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIDMO. MALARSKI ŻYWOT LUDWIKA DE LAVEAUX

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 27 min

Jego postać odżywa z każdą nową inscenizacją "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Według legendy literackiej stał się bowiem prototypem Widma ukazującego się siostrze Panny Młodej, Marysi Mikołajczykównie, z którą był zaręczony. Nie zmienia to jednak faktu, że Ludwik de Laveaux - jeden z najbardziej utalentowanych i frapujących malarzy okresu modernizmu - jest dziś artystą stosunkowo mało znanym i zapomnianym. Film opowiada o jego życiu i drodze artystycznej. Urodził się w 1868 roku w Jaranowicach na Kielecczyźnie, w rodzinie wywodzącej się ze starej lotaryńskiej szlachty. Mając 15 lat podjął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Po dwóch latach przeniósł się do akademii monachijskiej, jednej z najpopularniejszych uczelni artystycznych w ówczesnej Europie. Skłócony z ojcem, który nigdy nie zaakceptował życiowej drogi, jaką wybrał sobie młodziutki Ludwik, pozbawiony wsparcia rodziny, przymierał głodem. Po dwóch latach powrócił więc do Krakowa, by w 1890 roku znów wyjechać z kraju - do Paryża. Malował pejzaże i portrety charakterystycznych postaci. Fasycynowały go widoki miasta w sztucznym świetle latarni: o zmierzchu, późnym wieczorem i o świcie. Uwieczniał je w nastrojowych nokturnach. współtworząc w ten sposób modernistyczny mit miasta. Znad Sekwany podróżował do Anglii i Hiszpanii. Przyjeżdżał też do Polski. Wtedy to - w 1933 roku - zaręczył się z poznaną w Bronowicach uroczą Marysią. Nie był jednak dobrym kandydatem na męża. Od lat prześladowany obsesyjnym przeczuciem przedwczesnej śmierci, skłonny do egzaltacji nerwowiec podatny na spliny, zmęczony ciągłą walką z biedą i postępującą chorobą, nie mógł dotrzymać słowa danego dziewczynie. W 1894 roku zmarł na gruźlicę w paryskim szpitalu Lariboisiere. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach muzeów w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Poznaniu, Wrocławiu i Lwowie, a także w zbiorach prywatnych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2017.02.11 03:09:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl