Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY STEMPOWSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 42 min

Film - poprzez archiwalia i wypowiedzi Jerzego Giedroycia, Zofii Hertzowej, Andrzeja Dobosza z Paryża, Jana Zielińskiego z Berna oraz Zygmunta Kałużyńskiego i Wiktora Woroszylskiego - przypomina jego postać, losy i spuściznę literacką, raczej skromną, lecz znaczącą dla naszej kultury. Jerzy Stempowski urodził się w 1883 roku w Krakowie. Studiował w rodzinnym mieście, a także w Monachium, Bernie i Zurychu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pracował jako korespondent Polskiej Agencji Telegraficznej w kilku zachodnich stolicach. Był też szefem gabinetu premiera Kazimierza Bartla. W 1940 roku wyjechał z kraju. Po wojnie nawiązał współpracę z paryską "Kulturą", na której łamach publikował pod pseudonimem Paweł Hostowiec. Od 1946 roku mieszkał głównie w Bernie, gdzie zmarł w 1969 roku. Do najgłośniejszych esejów Stempowskiego należą: "Pan Jowialski i jego spadkobiercy", "Klimat życia i klimat literatury", "Czytając Tukidydesa", "Chimera jako zwierzę pociągowe", "Esej dla Kassandry". Pisarz jak mało kto umiał łączyć lakoniczność wypowiedzi z bogactwem wypełniającej ją treści. Pisał zwłaszcza o dziejach dwudziestowiecznej Europy, analizując je i jednocześnie przepowiadając przyszłość tej części świata, którą według niego czeka powolne karlenie cywilizacji śródziemnomorskiej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.05.11 00:09:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski