Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZOSTAWIĆ SWÓJ ŚLAD

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 23 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Niedaleko Krzeszowic, u stóp góry zwanej Skotnicą, rozłożyła się wieś Paczółtowice, słynąca w okolicy z cudownego obrazu Matki Boskiej. Jak głosi legenda, po jednej z krucjat przywiózł go z Konstantynopola przodek Pisarskich z Pisar. Pewnego razu pani Pisarska przewoziła płótno, a jej szlak wiódł w pobliżu Paczółtowic. Gdy zbliżyła się do wsi, konie zatrzymały się nagle. Mimo wysiłków wóz nie chciał ruszyć. Wówczas właścicielka - przekonana, że dzieje się tak za sprawą obrazu i woli Niebios - podarowała wizerunek Matki Boskiej mieszkańcom Paczółtowic. Zawisł w drewnianym kościółku. W 1819 roku władze kościelne zdecydowały, że świątynkę należy zamknąć, grozi bowiem zawaleniem, a obraz wywieźć do innej parafii. Paczółtowianie zaprotestowali przeciw tej decyzji i choć wieś była biedna, własnymi siłami odnowili kościółek, by zatrzymać owiane legendą płótno. Sytuacja powtórzyła się kilkanaście lat temu. Wprawdzie mieszkańcy wsi są przekonani, że Matka Boska czuwa nad nimi, odsuwa niebezpieczeństwa, a zbłąkanych sprowadza na dobre drogi - na co przytaczają liczne dowody - znów zaniedbali kościółek chroniący jej wizerunek. Kiedy piętnaście lat temu przybył do Paczółtowic nowy proboszcz, załamał ręce na widok zniszczeń, których dokonał w nim czas. Udało mu się jednak zmobilizować parafian do wspólnego dzieła odnowy świątyni. W filmie paczółtowianie i ich proboszcz opowiadają o historii swojego cudownego obrazu i jego znaczeniu dla wsi oraz o pracy przy remoncie kościoła, która zintegrowała ich wspólnotę, a także odmieniła ich wewnętrznie. Czują się teraz szczęśliwi i dumni z tego, co zostawią po sobie wnukom i następnym pokoleniom.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:09:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor