Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARTUM DE FACTO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 29 min

Zadebiutował w 1961 roku zbiorkiem poetyckim "Frekwencje z opisu", wywołując żywe poruszenie wśród rówieśników - młod twórców kursujących Traktem Królewskim na trasie plac Zamkowy - ulica Foksal, z przystankiem w "Harendzie". Ci mającydojścia do promujących debiutantów oficyn wydawniczych bądź dysponujący tzw. siłą przebicia wzruszali z wyższością ramionami, w tych pozbawionych jednego i drugiego budził niekłamany podziw zmieszany z zazdrością. Ewenementem w owych czasach była nie sama publikacja, ale jej forma: poeta wydał tomik własnym sumptem! Andrzej Partum mocno wtopił się w środowisko warszawskiej awangardy artystycznej lat sześćdziesiątych - malarskiej, literackiej, muzycznej. Był charakterystyczną postacią bohemy, stałym bywalcem lokalu SARP-u, Bristolu innych przybytków chętnie odwiedzanych przez barwnych twórców i ich nie mniej barwne otoczenie. A równocześnie przejawiał cechy outsidera, wiecznego buntownika, prowokatora, prześmiewcy. Obiektem szyderstw była nie siermiężna codzienność - wystraszeni i zagonieni zjadacze chleba czy "straszni mieszczanie" - to zbyt łatwy cel, lecz własne środowisko i obowiązujące w nim standardy intelektualne, estetyczne i obyczajowe, mody i programy. Przede wszystkim zaś - artystowskie zadęcie. Obracał je w absurd, dmąc samemu bez opamiętania i w publikowanych, tradycyjnie własnym nakładem, tomikach, i w traktatach teoretycznych, takich jak "Manifest zwierzęcy" czy "Manifest sztuki bezczelnej". Nie stronił też od ulicznych happeningów, a nawet zakładał osobiste instytucje artystyczne, na przykład Biuro Poezji. Od 1984 roku Andrzej Partum przebywa w Kopenhadze. Założył tam Szkołę Pozytywnego Nihilizmu w Sztuce. Kamera autorów filmu towarzyszy bohaterowi podczas przechadzek ulicami duńskiej stolicy, a także po ulubionym szlaku młodości, Krakowskim Przedmieściu. Dawne lata przypominają też kadry archiwalnych materiałów filmowych i wypowiedzi przyjaciół i znajomych artysty. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:10:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman