Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOŚCIELSCY I ICH NAGRODA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1990
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 45'

Historia rodziny Kościelskich ma w sobie coś powieściowego czy filmowego. Ogromnie wzbogacili się pod koniec XIX wieku i sporą część fortuny przeznaczyli na mecenasowanie kulturze. Fundacja im. Kościelskich, którą utworzyli, od 36 już lat wspiera rozwój polskiej literatury, przyznając nagrody młodym pisarzom tworzącym po polsku, a mieszkającym zarówno w kraju, jak i za granicą. W gronie ponad 100 lauretów tej nagrody znaleźli się prawie wszyscy najwybitniejsi współcześni pisarze, by wymienić jedynie Sławomira Mrożka, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Marcina Świetlickiego czy Olgę Tokarczuk.Film opowiada o dziejach rodziny Kościelskich i ich fundacji. Odnosi się również do kontrowersji wokół ostatnio przyznanych nagród. Wypowiadają się w nim m.in.: Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Julian Kornhauser, Ewa Lipska, prof. Jacek Woźniakowski, Jan Błoński, Olga Tokarczuk, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Pilch, Janina Kościelska, Francois Rosset, Zbigniew Zapasiewicz. Realizatorzy dokumentu wykorzystali bogatą ikonografię historyczną, a zdjęcia współczesne kręcili w Szwajcarii, siedzibie rodziny w Miłosławiu koło Poznania i Warszawie. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:10:17
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego