Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FILM POD STRASZNYM TYTUŁEM

 • Serial animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1992
 • Gatunek:
  Film dla dzieci
 • Barwny, 13 odcinków x ok. 10 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1996
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Srebrne Koziołki
 • 1996
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Poznańskie Koziołki za muzykę
 • 1997
  Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!")-Nagroda za oprawę plastyczną

Patrz także:
schowaj

1

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1992
 • 10 min

W małej chałupce pośród ogromnej pierwotnej puszczy żyje sobie leśna rodzina: Tatun, Mamuna, ich synek Sonek oraz domorosły konstruktor i wynalazca dziadek Lesawik, a opodal na dnie rzeki zaprzyjaźniona rodzina wodna: Topicha, jej córki Chlapy, synek Topek. Pewnego dnia nad osadą zawisa trąba powietrzna, z której wypadają trzy skrzaty - Plonki: Toko, Pinek i Chobołt, oraz duszek Wił pod postacią psa. (Wił jest duchem, który nie ma własnej powłoki cielesnej i występuje pod różnymi postaciami, zmieniając je w zależności od potrzeby.) Plonki natychmiast zadomawiają się w gospodarstwie wprowadzając masę zamieszania i bocząc się na Gadającą Kurę, nieodłączną towarzyszkę Mamuny. Wił opowiada o ucieczce z zamku okrutnych rycerzy Marbatów. Korzystając z gościny ukrywa się, przybierając postać dziadka Lesawika, potem Mamuny, a następnie Sonka.

2

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1994
 • 10 min

Duszek Wił przynosi mieszkańcom leśnej osady wiadomości ze świata o złych rycerzach Marbatach, którzy obrócili górę do góry nogami i zamieszkali w jej wnętrzu. Schwytali Wiła, który przybrał postać psa i zakuli go w magiczną obrożę, która pozbawiła go zdolności przemieniania się w dowolną postać. Wódz Marbatów Marbas jest niezwyciężony, pokonał już wszystkich, którzy byli do pokonania, a teraz, z braku przeciwnika wyzywa na pojedynek swoich rycerzy i adiutantów; Abigera, Purslasa i Forana. Groźny Abiger stacza z nim walki przemieniony kolejno w tygrysa, nosorożca i węża. Purslas i Foran opiekują się poturbowanym towarzyszem.

3

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1996
 • 10 min

W czasie gdy Wił odsypiał swoje przygody na Odwróconej Górze, życie w leśnej osadzie toczyło się normalnie. Siostry Chlapy postanowiły pomóc leśnej rodzinie i zaczęły od pomagania w przepierce Mamunie. Niestety podarły prześcieradło i w zamian położyły na ścieżce szczupaka. Mamuna poślizgnęła się na rybie i całe pranie rozdeptały kury, a szczupak wylądował w studni, skąd Tatunowi nachlapał w oczy pianą przy porannej toalecie. Chlapy na przeprosiny podlewają ogródek Mamunie, w taki sposób, że wygląda to na deszcz i Mamuna spieszy ratować pranie. Gadająca Kura skarży się Tatunowi, że Plonki podbiły jej oko ziarnkiem piasku. Tatun czuje się źle, bo spodnie z niego opadają. Nie pomaga nawet jajecznica usmażona przez Mamunę; to Toko, Pinek i Chobołt wykradły gumkę ze spodni Tatuna i zmajstrowały sobie proce. Procami pomagają wypędzić gąsienice z kapusty. Cały odcinek jest o pomaganiu i stratach z tym związanych.

4

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1993
 • 10 min

Do chatki Mamuny przybiega wystraszona wodna rodzina Topicha, Topek i siostry Chlapy i opowiada, że w rzece jest potwór. Tatun udziela gościny sąsiadom w studni - żeby się nie rozeschli. Plonki postanowiły zapolować na potwora zarzucając przynętę z Chobołta posmarowanego masłem. Mamuna odebrała Plonkom sznur do bielizny, hak upiłowany z wideł Tatuna i osełkę masła i zabroniła znęcać się nad kuzynem Plonków Chobołtem. Dziadek Lesawik przybywa na swoim nowym wynalazku kręciobiegu i naukowo wyjaśnia różnice między potworami. Czym różni się Szlamożer od Topiradła, Szkaradzień od Rozłupnia lub Wyżerca Kąśliwego. Młodsza Chlapa (która ujrzała potwora) zaniemówiła z wrażenia i gestami opisała go w taki sposób, z zamkniętymi oczami, że dziadek zawyrokował: - Masz bogatą wyobraźnię, Chlapo! Chlapy były bardzo biedne, więc wpadły w zachwyt, że mają wreszcie coś swojego; bogactwo wyobraźni.
Specjalne podziękowania realizatorzy składają dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 175 w Warszawie, za rysunki "potwora, którego zobaczyła Chlapa".

5

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1994
 • 10 min

Duszek Wił opowiada przy kolacji leśnej i wodnej rodzinie dalszy ciąg swoich przygód na Odwróconej Górze. O tym jak Marbaci schwytali Czerwonego Smoka, i jak żądny walki Marbas stoczył z nim pojedynek. Jak generałowie Abiger, Purslas i Foran postanowili wyszukać swemu władcy kolejnego przeciwnika, żeby nie gnębił ich pojedynkami. Rusza wyprawa Marbatów na osadę łagodnych, dobrodusznych olbrzymów. Wił w postaci psa wysyła ostrzeżenie swemu przyjacielowi olbrzymowi Gigowi. Mimo ostrzeżenia Marbaci zdobywają osadę olbrzymów, plemię Giga ucieka przed pościgiem w góry.

6

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1994
 • 10 min

Pewnej nocy do chatki Tatuna i Mamuny dociera tajemnicza postać ze świetlistą kulą na głowie. Plonki: Toko Pinek i Chobołt są przekonane, że to leśne duchy- Ludy. Rodzina obudzona w środku nocy jest nieco zaskoczona. Tymczasem tajemniczy osobnik ze świetlistą kulą na głowie pomiędzy rogami przedstawia się jako pan Latar, stary znajomy dziadka Lesawika. Szuka schronienia, jak inni uciekinierzy kryjący się przed Marbatami.

7

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1994
 • 9 min

Rankiem Plonki pokłoniły się słoneczku i zauważyły śpiącego na progu chaty nocnego gościa - pana Latara. Mamunę wzruszyło wyznanie pana Latara, jak to ukrywa się samotnie na bagnach. Postanowiła wyswatać gościa. Pan Latar miał niejasne pojęcie o żonach, więc Tatun jak umiał tak wyjaśnił mu; jakie są te żony. Mamuna przedstawiła Latarowi zawstydzone siostry Chlapy, które siadają w kąciku chałupy , a że są z samego dna rzeki zaraz obok ich płetw pojawia się kałuża. Panu Latarowi bardzo spodobały się kandydatki na żonę, ale nie potrafi wybrać, bo są do siebie takie podobne.

8

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1995
 • 10 min

Pewnego upalnego dnia do chatki Tatuna i Mamuny dociera olbrzym Gig, szukając schronienia, jak inni uciekinierzy kryjący się przed Marbatami. Giga zaraz ukrył dziadek Lesawik za pomocą swojego wynalazku "konusola", zmniejszając go do wielkości Plonka. Mały olbrzym Gig zachowuje swoją olbrzymią siłę i ciężar, zapadając się pod ziemię i tam już pozostając w tzw. "dołku Giga".

9

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1995
 • 10 min

Wił opowiada swoje losy. W zamku Marbatów przebiegły generał Purslas zmyślił przepowiednię, że Marbasa pokona dziecko. Marbas przestał gnębić pojedynkami swoich adiutantów i zajął się ściganiem wszystkich małych dzieci zamieszkujących puszczę. Wataha Marbatów porywa z okolicznych lasów, pól, jezior wszystkie żyjące w tym kraju dzieciaki: z różkami, kopytkami, skrzydełkami, z płetwami, obrośnięte sierścią, łuskami, puchem. Umieszczają je w żelaznych klatkach na Odwróconej Górze. Z łez płaczących dzieci tworzy się trąba powietrzna i niesie w świat wiadomość o niedoli uwięzionych dzieci. Mamuna i Topicha są zaniepokojone opowieścią Wiła i postanawiają ukryć swoich synków Sonka i Topka przed wzrokiem Marbatów w chatce dziadka Lesawika na bagnach. W ukryciu pomagają trzy skrzaty Plonki: Toko, Pinek i Chobołt oraz Pan Latar.

10

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1996
 • 9 min

W chatce dziadka Lesawika na bagnach Plonki: Toko, Pinek i Chobołt nudzą się do tego stopnia, że korzystając z nieobecności dziadka zakradają się do kuchni i wypijają zupę. Potrawa okazuje się być najnowszym wynalazkiem dziadka; znikoliną. Po zjedzeniu zupy Plonki znikają i tylko od czasu do czasu - gdy chwyci je czkawka - pojawiają się na chwilę z nicości. Dziadek Lesawik skrzyczał niesforne skrzaty i wyprawił je do Mamuny, żeby zameldowały, że w leśnej kryjówce Sonek i Topek mają się dobrze. Po powrocie do Mamuny niewidzialne Plonki narobiły strasznej paniki wśród kur, a potem pokłóciły się z Chobołtem, też Plonkiem ale z dalszej rodziny. Rozżalony na kuzynów Chobołt znajduje przyjaciela w zmniejszonym olbrzymie Gigu.

2023.01.18 00:58:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.