Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZŁOWIEK ZWANY "ŚWINIA"

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 45 min

Przed wojną w Wołowcu było sto trzydzieści chałup. Do dziś zostało osiem. Wymierająca wieś nie jest jednak skazana na zagładę - powstaje w niej zupełnie nowy, dziewiąty dom. Wznosi go z pomocą sąsiadów człowiek zwany "świnia", zdrajca i dezerter. Zdrajca, bo się wykorzenił, dezerter, gdyż porzucił rodzinną Warszawę i wyjechał na wieś - twierdzi poeta Marcin Świetlicki. To nieporozumienie - ripostuje bohater filmu. Urodził się co prawda na warszawskiej Pradze, nie zaś w Warszawie, ale całe dzieciństwo spędził na wsi u dziadków ze strony ojca lub matki. Rodzice porzucili rodzinne strony, przyjechali do miasta, znaleźli pracę. "A ja w następnym pokoleniu zrobiłem im taki szpas". Prace budowlane wykonywane w Wołowcu świadczą, zresztą o poważnym awansie cywilizacyjnym budowniczego. Przedtem przez dwanaście lat mieszkał w użyczonej przez przyjaciela, rozpadającej się chałupinie we wsi Czarne w Beskidzie Niskim. Pracował w nadleśnictwie przy doglądaniu szkółek leśnych, opiekował się zabytkową łemkowską cerkiewką, przeniesioną później do skansenu. Przede wszystkim zaś - uczył się pisać. Na drewnianej ławie, przy trzeszczącym stole, przy świetle trzech lamp naftowych bębnił nocami w klawisze maszyny. Aż się nauczył. Odtąd, jako jeden z nielicznych twórców swego pokolenia, utrzymuje się wyłącznie z uprawiania literatury. Andrzej Stasiuk ukończył szkołę podstawową. Wyrzucono go z liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Z wojska zdezerterował sam, za co skazano go na kilkuletni pobyt w zakładzie karnym. Więzienne doświadczenia zawarł w debiutanckich "Murach Hebronu", opublikowanych w 1992 roku. Książka została zauważona przez krytykę i czytelników. Za kolejną - "Białego kruka" - otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji imienia Kościelskich. Popularność Stasiuka ugruntowały następne publikacje: "Opowieści galicyjskie" oraz "Przez rzekę". "Jakaż to popularność - dziwi się pisarz - jeżeli z biedą sprzedaję cztery tysiące egzemplarzy książki". Podobnych wątpliwości nie mają wypowiadający się w filmie: pisarz Jerzy Pilch, poeci Marcin Świetlicki i Krzysztof Koehler, krytycy Michał Cichy, Krzysztof Varga oraz Piotr Bratkowski, a także wydawca "bruLionu" Robert Tekieli. Grafik Kamil Targosz zaś ujawnia, skąd się wzięła tytułowa "świnia". Przydomek nie ma nic wspólnego z charakterem lub aparycją pisarza. W szkole podstawowej Stasiuk nosił torbę ze świńskiej skóry. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency