Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZMOWA Z NIEOBECNYM. ROMAN PALESTER

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 30 min

Już przed wojną był w Polsce znanym i uznawanym za jednego z najwybitniejszych kompozytorów. Po wojnie był równie honorowany. Skomponował wówczas m.in. muzykę do filmów "Zakazane piosenki" i "Ostatni etap". Mimo sławy, świetnych możliwości artystycznych i licznych wydań, w 1948 roku Roman Palester zdecydował się na emigrację. Dokonując takiego wyboru, kierował się pobudkami natury etycznej: uważał, że artysta, twórca, nie może swoją postawą wprowadzać w błąd opinii publicznej, musi zerwać wszelkie więzy łączące go ze zbrodniczym - w jego przypadku komunistycznym - ustrojem. Wyjechał do Paryża, lecz nie znalazł tam dla siebie miejsca. Przyjął propozycję pracy w Radiu Wolna Europa, gdzie przez 20 lat prowadził dział kulturalny. Komponował w tym czasie muzykę oratoryjną, symfoniczną i kameralną, mało jednak znaną i wykonywaną w kraju z racji zakazu obowiązującego do 1975 roku. Program przypomina postać artysty zmarłego w roku 1989 roku w Paryżu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:30
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego