Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEŚNA RODZINA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • 17 '

Technikum Leśne w Brynku koło Tarnowskich Gór nosi imię Stanisława Morawskiego. Był pierwszym dyrektorem tej szkoły. Przeniósł do niej tradycje Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach na Litwie, którą ukończył przed wojną, a która z wyroku historii po 1945 roku znalazła się poza granicami Polski. Brynkowskie technikum pierwszych uczniów przyjęło w 1949 roku. Byli to głównie młodzi ludzie z partyzancką przeszłością. Stanisław Morawski i grono nauczycielskie pragnęli nie tylko nauczyć ich zawodu, lecz także pomóc powrócić do normalnego życia. Wkrótce jednak władze bezpieczeństwa oskarżyły pedagogów i ich uczniów o przygotowywanie w szkole antypaństwowego spisku. Większość nauczycieli, a byli to podobnie jak dyrektor Morawski absolwenci szkoły w Żyrowicach, musiała opuścić Brynek. W 1957 roku zostali zrehabilitowani. Film przypomina szkołę w Żyrowicach i przedstawia półwiecze technikum w Brynku, położonego w sercu pięknych borów koszęcińsko-lublinieckich, będących doskonałym miejscem do nauki zawodu leśnika. O obu szkołach opowiadają przed kamerą: córka pierwszego dyrektora, Krystyna Morawska-Królikiewicz i Antoni Tronina, jeden z byłych nauczycieli. Dokument kończą sceny z uroczystości z obchodów pięćdziesięciolecia brynkowskiego technikum. Sztandar, pod którym zebrali się uczniowie, w przeszłości wisiał w szkole w Żyrowicach. W 1989 roku został przywieziony z Litwy. Przez kilkadziesiąt lat spoczywał ukryty na plebanii polskiego kościoła w Słonimiu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman