Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAKIE ZE MNIE DZIWADŁO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 26 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Bohaterka filmu, Ela Michalska, urodziła sie w Złotorii nad Narwią. Z rodzinnej wsi, którą bardzo kocha, prawie nigdy nie wyjeżdżała. Zna jedynie dwa nie tak odległe miasta: Białystok, a zwłaszcza Tykocin. Ukończyła szkołę podstawową w Złotorii. W poniedziałki zawsze spóźniała się na lekcje, bo w tamtych czasach w niedzielne późne wieczory w telewizji był "Pegaz", trudno jej więc było wstawać wcześnie następnego dnia rano. Jej wychowawca, pan Jacewicz, tolerował to. Dostrzegał też jej talent malarski i rozumiał marzenia. A marzyła o nauce w liceum plastycznym w Supraślu. Nie udało jej się nawet pojechać do Supraśla, by choćby zobaczyć wymarzoną szkołę. Bardzo jednak chciała się uczyć. Gdy kiedyś w tykocińskiej księgarni zobaczyła grupkę licealistek, ogromnie im zazdrościła, że mają nauczycieli. Ale pewnego dnia Ela znalazła swego mistrza. Odkryła Czesława Miłosza i odtąd jego książki towarzyszą jej zawsze i wszędzie. Pod wpływem ich lektur zaczęła pisać wiersze. W końcu zebrała się na odwagę: napisała list do poety, posłała mu swoje wiersze i rysunki. Noblista odpowiedział. Posłała wiersze na konkurs poetycki. Pisze w jednym z wierszy: "Mam nadzieję, że w małym muzeum Pana Boga tkwi nieco czułości dla grzybków ze styropianu, domków z zapałek, baranka z cukru i Matki Boskiej wyszywanej krzyżykami. Talenciki zmarnowane! Czy wam kiedy kto obiecywał co? Ilu Nikiforów, przez dobrych i normalnych ludzi popychanych, jeszcze przejdzie po wybojach bez rozgłosu". W poezji zamyka to, co ją otacza: swoją małą ojczyznę, nadnarwiańskie łąki, rośliny i zwierzęta. Pisze o trawie, mleczach, kwiatach, drzewach, kapuście, świerszczach, ważkach, żabach, kundlach. I ludziach. Rysuje także to, co ją otacza. Ogromnie wrażliwa, robi to z miłością. Jest jednak w tym uczuciu coś z dramatu. Inteligentna i oczytana ma świadomość, że jest skazana na Złotorię - łąki, krowy, studnię, ziemię i pracę na niej. Czyta Caldwella. Mówi, że to jakby o mieszkańcach jej wsi, którym nikt nie pomaga wyjść z nędzy i beznadziejności. [źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 00:12:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl