Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIETLISTY DOM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 40 min

Epopeja niezależnej demokratycznej oświaty ludowej. W filmie wykorzystano fragmenty filmu Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki "Solarzowa Szkoła Życia". Ignacy Solarz był działaczem chłopskim, pedagogiem i założycielem pierwszych w Polsce uniwersytetów ludowych. Wysłany na praktyki rolnicze do Danii, zapoznał się z działalnością duńskich spółdzielni wiejskich i działalnością uniwersytetów ludowych i po powrocie założył pierwszy uniwersytet ludowy w Szycach pod Krakowem, a w okolicznych wsiach założył wiele organizacji spółdzielczych, między innymi koszykarską, spożywczą, a nawet zdrowia. W 1940 roku zginął z rąk Niemców. Po wojnie powstaje Polska, która o sobie mówi Ludowa. Wdowa po Ignacym otwiera Uniwersytet Ludowy w Brusie. Wkrótce zostaje zamknięty decyzją dyktatury komunistycznej. Czemu Uniwersytet Ludowy jawił się jako tak groźny przeciwnik kolejnym dyktatorskim ekipom? O tym opowie w filmie Zofia Solarzowa. Zagra kapela góralska, młodzi zaśpiewają, a w tle i gęsi i książki, portrety, rysunki, listy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl