Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYSPA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 20 min

    Film zrealizowany w ramach cyklu "Małe Ojczyzny".

Ostrów Grabowski to wyspa leżąca w centrum Szczecina, na międzyodrzu. W drugiej połowie lat czterdziestych i w latach pięćdziesiątych zamieszkało na niej kilkanaście rodzin przybyłych głównie ze wschodnich kresów Rzeczpospolitej. Ludzie ci uprawiali ziemię, hodowali krowy, konie i owce. Trudnili się też rybactwem. Przede wszystkim jednak pracowali w porcie i stoczniach. Na wyspie nie było żadnej infrastruktury usługowej, na stały ląd można się było dostać jedynie łódką, a zimą - po lodzie. Mieszkańcy Ostrowa Grabowskiego nie myśleli jednak o opuszczeniu tego miejsca, a trudne warunki życia silnie zintegrowały ich małą społeczność, zrodziły otwarcie na potrzeby innych i poczucie solidarności. W 1977 roku Andrzej Androchowicz nakręcił o nich film "Ludzie z wyspy". Właśnie wtedy mieli po raz wtóry utracić swoją małą ojczyznę. Dyrekcja portu powzięła decyzję, by zająć Ostrów na potrzeby bazy kontenerowej. Ostrowianom przydzielono mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Stanisław Kuźnik odnajduje ich po latach, rozproszonych w Szczecinie i świecie, by spotkali się jeszcze raz na swojej wyspie i ogladając stary film Androchowicza powspominali przy ognisku przeszłość. Baza kontenerowa ostatecznie nie powstała. Wyspa straciła swój charakter: usypano groblę łączącą ją z lądem stałym. Domostwa obróciły się w ruinę, bujna przyroda wdarła się do miejsc, w których kiedyś żyli ludzie. I tylko dwa domy mają gospodynie - dwie, dziś osiemdziesięcioletnie kobiety pozostały na Ostrowie z wyboru, by trwać tam, gdzie minęła im młodość, gdzie rodziły i wychowywały dzieci i zamknęły oczy mężom. Wspomnienia budzą wzruszenie, stary film - refleksje. Rozmowy ciągną się długo w noc. Dzieci - najmłodsze pokolenie ostrowiaków - urodzone już na lądzie, dziwią się wzruszeniu rodziców. Ich nic już z tym miejscem nie łączy. Dla nich, wychowanków bezdusznego i anonimowego świata blokowisk, nie jest to raj utracony.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2022.03.26 00:12:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych