Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLĄSKI TEKSAS

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1999
 • 34'

W górnośląskiej wsi Bojszowy grupa filmowców amatorów - pod kierunkiem Józefa Kłyka, znanego twórcy amatorskich westernów - realizuje film o tym, jak na początku XIX w. cała śląska wieś wyemigrowała do Ameryki. Przed laty chciał o tym zrobić film Kazimierz Kutz, ale uniemożliwiła mu to cenzura. Dziś powstał portret zbiorowości, która - na czas zdjęć - ma okazję żyć podwójnym życiem.
Józef Kłyk nie miał pojęcia o kręceniu filmów, ale gdzieś na strychu znalazł stary niemiecki podręcznik i to mu wystarczyło. Kręcił westerny. Grały w nich dzieciaki i koledzy. Dorosłych nigdy o to nie prosił. Bał się, że go wyśmieją. A przecież w końcu niemal całe Bojszowy zainteresowały się tym, co robi. I nikt nie odmówił pomocy. Wszystko zaczęło się od książki o Ślązakach, których w połowie XIX wieku ściagnął do Stanów Zjednoczonych ks. Moczygęba, pełniący w Teksasie misję duszpasterską. W latach 1850-1852 Śląsk wyniszczały pomory, głód i ulewne deszcze. Dowiedziawszy się o tym, ks. Moczygęba zachęcił swoich trzech braci z żonami i dziećmi, wujków, ciotki - słowem całą liczną rodzinę, a także jej sąsiadów, by uciekli od tego nieszczęścia za ocean. Pojechali więc do Bremy. Tam wsiedli na statek. Pod długiej podróży znaleźli się wreszcie pod opieką kapłana. Założyli w Teksasie osadę, którą z jego inspiracji nazwali Maria Panna. Józef Kłyk postanowił o tym nakręcić film. Najpierw jednak, niejako tytułem wprawki, obmyślił scenariusz obrazu "Dwaj z Teksasu". Opowiedział w nim o słynnym rewolwerowcu Johnie Wesleyu Deenie i mniej znanym, lecz przecież także groźnym, Marcinie Mrozie, amerykańskim zawadiace o polskich korzeniach. Film razem z nim realizował Wojciech Wikarek. Kłyk zaś, nim rozległ się pierwszy klaps, własnoręcznie wykonał wszystkie kostiumy, włącznie z pióropuszem indiańskiego wodza, do którego użył piór indyka specjalnie w tym celu chowanego. Dokument pokazuje pracę nad filmem o śląskich założycielach amerykańskiej Marii Panny. Młodzi i starzy mieszkańcy Bojszowów opowiadają o swoich doświadczeniach i przeżyciach z planu, a zawłaszcza czym jest dla nich współpraca z Józefem Kłykiem. Dla wielu to wielka przygoda, dla innych - zabawa lepsza od siedzenia w barze. A niektórzy powiadają, iż dech im zapierało, że grają tamtych Ślązaków, co opuścili rodzinną ziemię i pojechali w nieznany świat, gdzie może i żyło się lepiej, ale już nie mogli Bożego Narodzenia świętować jak należy. Nie mieli w Teksasie ani choinek, ani śniegu, ani nawet śladu zimy, bez której święta trudno sobie wyobrazić. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2000
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Wyróżnienie
2017.02.11 03:13:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor