Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TŁO, KTÓRE MÓWI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 17'

Najpierw dowiadują się, że ma być porządek, bo nawet jeśli będą pracowali dłużej, nikt im więcej nie zapłaci. Potem poznają sytuację, w jakiej się znaleźli. Dostają walizy i tobołki. Zegarki i biżuterię mają schować do kieszeni. Następnie czekają na słoneczko. Wreszcie zaczyna się praca - statyści przystępują do tworzenia drugiego planu filmu. Idą wyboistą drogą, raz po raz padając, obtłukiwani kolbą przez radzieckiego żołnierza. W efekcie pokażą się na ekranie - może przez 3 lub 4 sekundy. Podczas jednego z dni zdjęciowych ich pobytowi na planie przyglądała się kamera dokumentalisty. Nie jest to lekki kawałek chleba. Nikt ich nie traktuje uprzejmie - przeciwnie, ciągle na nich wrzeszczą. A jednak statystują. Dla Haliny Burdy, która zajmuje się tym od ośmiu lat, statystowanie jest okazją do spotkań towarzyskich. Maria Bujakowska na filmowym planie realizuje niespełnione młodzieńcze marzenie o studiach w szkole teatralnej. Wiesław Szeliga, przedwojenny harcerz, waleczny uczestnik powstania warszawskiego, dorabia w ten sposób do skromnej emerytury. Marek Mleczko jako dziennikarz, zbierając materiały do artykułu, trafił w 1990 roku na plan filmowy - i został. Janusz Błaszczyk był w życiu gońcem, czeladnikiem krawieckim, ujeżdżaczem koni, a teraz zarabia w taki sposób. Halina Kwiatkowska natomiast, poetka, na planie szuka inspiracji, słuchając opowieści o powikłanych ludzkich losach. Aleksander Doroszkiewicz z sowieckiego łagru trafił do formującej się I Armii WP, statystuje w filmach, które są echem jego prawdziwych przeżyć. W filmie tym na chwilę tracą anonimowość. Potem znów stają się tłem.
[źródło: www.tvp.com.pl ]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.06.24 00:08:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman