Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...TYLE CO PO ZAPAŁCE

w CZARNY SERIAL

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny. 25 min.

Pod koniec czerwca 1971 roku publiczność amfiteatru w Opolu, a także zgromadzeni przed telewizorami widzowie oglądali koncert galowy Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '71. Tymczasem nad odległymi o kilkadziesiąt kilometrów Czechowicami przeszła gwałtowna burza. W pewnym momencie, w trakcie serii potężnych wyładowań atmosferycznych, nad zabudowaniami rafinerii Czechowice - Dziedzice pojawiła się świetlista kula - piorun kulisty. Uderzył on w jeden ze zbiorników z ropą naftową. Wybuchł gwałtowny pożar, który w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniał się po całym zakładzie. Co gorsza, okazało się, że instalacje gaśnicze szwankują. Jednak już po kilku minutach wezwani na pomoc strażacy opanowali chaos. Przeprowadzili szybką i sprawną akcję - już po raz czwarty w feralnym roku 1971 udało im się ugasić pożar w czechowickiej rafinerii. Przynajmniej wszystko na to wskazywało. Niestety, wkrótce zakładem wstrząsnęła kolejna, potężna eksplozja. Wybuchł pożar, który ogarnął całą rafinerię. Stało się to tak nagle, że nie wszyscy zdążyli uciec. Na terenie rafinerii znajdowali się strażacy, żołnierze, milicjanci, ochotnicy i mieszkańcy Czechowic. Zginęło 37 osób. Kilka razy więcej zostało poparzonych. Nikt, kto był tego dnia w rafinerii i jej najbliższych okolicach, nie zapomni tamtej tragedii. Członkowie ekip ratowniczych, którzy doznali poważnych obrażeń i stracili kolegów, rodziny nadal opłakujące swych bliskich, których spotkała tak straszna śmierć. W programie wypowiada się kilka osób, które prawie trzydzieści lat temu walczyły z rozszalałym żywiołem - m.in. płk Eugeniusz Zabłocki, ówczesny komendant Straży Pożarnej w Czechowicach, ochotnik Józef Dzida, Włodzimierz Polak, obecnie komendant zakładowej PSP w rafinerii Czechowice. Wszyscy mają świadomość, że jedną z głównych przyczyn rozmiarów tragedii był fakt, że w rafinerii brakowało instalacji przeciwpożarowych, sprzętu gaśniczego, odgromników itp. Prowadzone w tej sprawie śledztwo zostało jednak umorzone - nie znaleziono winnego tych drastycznych zaniedbań. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych