Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PACE SALUTO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 20'

Korsyka, górzysta, niewielka (8,7 tys. km kwadratowych) wyspa położona na Morzu Śródziemnym, ma niezwykle bogatą i burzliwą historię. W VI wieku p.n.e. Kyrnos (gr.) została skolonizowana przez Greków, którzy założyli istniejące do dziś miasto Aleria. Trzysta lat później Corsica (łac.) przeszła pod władanie Rzymian. Od piątego wieku n.e Korsyką władali kolejno Wandalowie, Bizancjum, Frankowie i Arabowie. W roku 1020 wyspę przejęło arcybiskupstwo Pizy i stała się ona Ziemią Papieską. Począwszy od wieku XIII aż po rok 1768 Korsyką władali Genueńczycy i to właśnie oni mieli największy wpływ na ksztalt architektury i sztuki korsykańskiej. Arystokratyczna młodzież wysyłana była na studia do Genui, stamtąd przypływali na Korsykę rzemieślnicy i artyści. W 1755 roku wybuchło na wyspie powstanie pod wodzą Pascala Paoli, stłumione po dwóch latach. Był to okres decydujący dla ukształtowania świadomości narodowej Korsykanów, utworzona wówczas republika do dziś stanowi symbol niezawisłości i odrębności kulturowej. Były to jedyne dwa lata niepodległości wyspy. W roku 1768 Genua oddała Korsykę Francji w ramach reparacji wojennych. Tu, w 1769 roku urodził się Napoleon Bonaparte.Film opowiada o historii Korsyki i przedstawia jej najciekawsze zabytki - pozostałości term rzymskich, kościoły romańskie, charakterystyczną dla krajów śródziemnomorskich renesansową zabudowę miejską, barokowe klasztory i specyficzną architekturę górskich wiosek. Ponadto prezentuje zbiory muzeów w Corte i Alerii.
[źródło: www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:13:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl